-Zasigurno je da ovakav odnos prema radnicima, tržištu rada, zaposlenosti, nesigurnosti, opšteg nezadovoljstva, neće biti prednosti Crne Gore na tom putu. Prema postojećem Zakonu o radu, koji je usaglašen na tripartitnoj osnovi, nakon isteka rada na određeno vrijeme od 24 mjeseca, poslodavac može raskinuti radni odnos sa zaposlenim ili zaključiti sa njim ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Ukoliko se primjeni prva mogućnost, o kojoj poslodavci jedino razmišljaju, pitamo se da li postoji neko iz stručne ili laičke javnosti kome nije jasno kakve će to posledice imati? Koliko će se povećati stopa nezaposlenosti ukoliko se pristupi otpuštanju? Sa druge strane ovakav predlog poslodavaca nanijeće ogromnu štetu koja se nanosi stalno zaposlenim, posebno starijim radnicima. Naime, multinacionalne kompanije, u želji za povećanjem profita i smanjenjem troškova, sve više uzimaju za praksu da zapošljavaju na odredjeno vrijeme mlade, najčešće tek svršene studente, dakle visokoškolski kadar koji radi za 250 eura i kasnije ih smišljeno zadržavaju na neodređeno vrijeme uz niske zarade, kao zamjenu za one starije radnike tj. "skuplju" radnu snagu, koja je primala veće plate, a koje volšebno šalju prije vremena u penziju ili formiraju tehnološki višak- navedeno je u saopštenju.
Kako se dodaje, zaposleni koji imaju status "na određeno vrijeme" rade i žive u uslovima potpune nesigurnosti - lične, radne i porodične.
-Ovaj tip zaposlenih se maksimalno iskorišćava, rade prekovremeno bez nadoknade, daje im se niža cijena rada, nemaju pravo na slobodan dan za vrijeme državnih i drugih praznika, ne mogu podići kredit, ne smiju se sindikalno organizovati i trpe još mnogo reperkusija, koje dovode do urušavanja porodice, nemogućnosti mladih ljudi da započnu samostalni zivot usled nesređenih radnih okolnosti, prošire porodicu, riješe stambeno pitanje, itd. U kakvim uslovima stresa i nesigurnosti rade, vjerujemo da je svima potpuno jasno- ističe se u saopštenju.
Naglašava se da su predstavnici Unije Slobodnih sindikata prošle nedelje boravili u Briselu susreli se sa predstavnicima Evropskog parlamenta, Evropske komisije i drugih tijela EU.
-Osnovna poruka koja im je prenesena je hitna obaveza crnogorskog društva za smanjenje nezaposlenosti, povećanje sigurnosti radnika, radničkih prava, osmišljavanje alternativnih kanala
zapošljavanja, obuka i prekvalifikacija radnika. Da li će poslodavci ovakvim odnosom i negativnom kampanjom, uspjeti da zadovolje standarde modernog svijeta i svoje građane učini ravnopravnim i sigurnim, vjerujemo da je u domenu mađioničarskog trika, ali će se zato Sindikat banka Crne Gore, zajedno sa USSCG, svim raspoloživim sredstvima boriti protiv ovakvog odnosa i predloga- zaključuje se u saopštenju.