- Jedino crnogorske institucije mogu da odgovore na pitanje ko treba da bude procesuiran i zbog čega. Od SAD, preko instrumenta međunarodne pravne pomoći, mogu da zatraže asistenciju. SEK je dosad završila svoj dio posla i predstoji proces pred njujorškim sudom protiv mađarskih državljana koji su okrivjeni da su podmićivali strane zvaničnike za račun kompanije, koja se u tom momentu kotirala na njujorškoj berzi, čime se de fakto pravi slučaj za američke institucije- kazao je Aron Marfi partner u advokatskoj firmi Latham i Vitkins iz Los Anđelesa.
Slučaj pred sudom u Njujorku, kako je rekao, postavlja nove pravne standarde jer se širi opseg primjene zakona koji tretira korupciju u inostranstvu.
Američka komisija za hartije od vrijednosti tereti tri bivša direktora Mađar telekoma da su podmitili zvaničnike u Crnoj Gori i Makedoniji da im omoguće monopolski položaj. Po mišljenju Arona Marfija, slučaj SEK protiv bivših direktora Mađar telekoma je neobičan, jer je ključni dokaz da su tri strana rukobodioca prekršili Zakono sprječavanju korupcije u inostranstvu (FCPA) samo na osnovu činjenice da je nekoliko elektronskih poruka u vezi sa aranžmanima kjoi su sumnjivi došao sa servera ili se prenosio kroz server koji se nalazi u SAD.
- To nisu elektronske poruke koje su poslate nekome u SAD. To su poruke na neki način dodiruju američku jurisdikciju i na taj način postaju “sredstvo ili instrument za međudržavne trgovine”- naveo je Marfi.
Američka Komisija za hartije od vrijednosti tereti bivše direktore Mađar Telekoma Tomasa Morvaija, Eleka Štrauba i Andraža Baloga da su osmislili, odobrili i izvršili plan da podmite makedonske i crnogorske zvaničnike 2005. i 2006. godine.
Oni su, između ostalog optuženi da su najmanje dvojici vladinih funkcionera u Crnoj Gori i „sestri jednog visokog vladinog zvaničnika koja se bavi advokaturom“ platili 7,35 miliona eura mita.
Foto: fcpablog.com