Društvo

Voda u Beranama je opterećena rizikom

3009-Berane-1
E
pidemiju u Beranama prema riječima ministra zdravlja Miodraga Radunović uzrokovala je neispravna voda, direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša tvrdi da je havarija na cjevovodu bila okidač za sve, ali i da je voda od marta mutna i neispravna te da treba popraviti vodovodni sistem. Direktor JP „Vodovod“ Berane, Faruk Pačariz je kazao da je voda u svakom momentu bila hlorisana, te da su građani putem lokalnog medija bili obaviješteni, na današnjem kontrolnom saslušanju skupštinskog Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje.

Voda u Beranama je opterećena rizikom
Portal AnalitikaIzvor

Danas su pred Odborom saslušani ministar zdravlja Miodrag Radunović, predsjesnik Opštine Berane Vuka Golubović, direktor JP „Vodovod“ Berane Faruk Pačariz i direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša i pomoćnik direktora Direkcije za saobraćaj Ervin Adrović.

Poslanici su postavljali pitanja i epidemiologu Goranu Čukiću, infektologu Milovanu Živkoviću, inspektoru za vode Miodragu Raduloviću i pomoćniku direktora Direkcije za saobraćaj Ervinu Adroviću.

Prema riječima prvog čovjeka Berana Vuke Golubovića ove godine taj grad je imao „investiciju vijeka“ a to je probijanje puta Berane – Lužnica, te da je prilikom rada na trasi i korišćenja eksploziva došlo do pucanja cjevovoda.

- Nije se očekivalo da će doći do toga i da će povući prašinu i zagaditi vodu. Naredne godine ćemo izmjestiti Vodovod tamo gdje neće biti u trupu puta, već na periferiji, kazao  je Golubović.

Kada je u pitanju deponija na Vasovim vodama, prvi čovjek Berana smatra da se „mora instistirati na poštovanju procedura i zakona“.

Ministar zdravlja Miodrag Radunović je u svom izlaganju istakao da je zdravstveni sistem špolođio ispit što se tiče epidemije u tom gradu, prije svega zaposleni u Domu zdravlja Berane, koji su uložili „nadčovječanske napore“ da odgovore na situaciju koja se krajem avgusta dešavala u ovom crnogorskom gradu.

On je na kontrolnom saslušanju ponovio ono što se moglo saznati iz medija, a to je da je broj oboljelih od epidemije dostigao 1.603, takođe da je uzrok obolijevanja voda, kao i da se epidemija smatra zavrpenom, ali da će se stanje u Beranama pratiti sve do isteka inkubacionog perioda.

Direktor JP „Vodovod“ Berane Faruk Pačariz je objašnjavajući pred skupštinskim Odborom kazao da je do havarije i pucanja vodovodne cijevi došlo uslijed rekonstrukcije na dijelu puta Berane - Lužnica, ali isto tako da je voda koja je isporučena potrošačima u svakom trenutku bila hlorisana. On je dodao da izvođač radova nije obavijestio „Vodovod“ o miniranju, iako je bio upoznat sa postojanjem vodovodnih instalacija u dijelu puta koji se radio. Ipak Pašariz tvrdi da je „kompletan distributivni vodovodni sistem Berana u dužini od 162 kilometra bio popunjen vodom za piće u kojoj je bilo slobodnog hlora u skladu sa Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode“.

Zorica Ćeranić iz MANS-a nije imala pravo na pitanja po Poslovniku, prema riječima predsjedavajućeg Zorana Jelića, te je samo mogla učestvovati u uvodnom dijelu. Ona je istakla da „se ovdje radi o pokušaju prebacivanja odgovornosti na mještane Beran sela“, kao i da se nada da će više od 1.500 građana Berana dobiti odgovor ko je odgovoran za epidemiju i ko ću poslije svega snositi posledice.

Poslanik Demokratskog fronta (DF) Janko Vučinić kazao je da se u Beranama desila havarija te da se treba naći odgovorne osobe. On je imao nekoliko pitanja za prvog čovjeka Ministarstva zdravlja, kao i prvog čovjeka Opštine Berane, a ticala su se uzroka epidemije, trenutnog stanja u Beranama, krivca i pitanja odgovornosti.

Ministar Radunović je ponovio da je uzrok epidemije voda, po procjenama koje su urađene, te da se on kao Beranac „osjeća nelagodno i poniženo“, te da „čvrsto vjeruje da će državne institucije izvesti odgovorne pred lice pravde“.

3009-Berane-2

- Žao mi je što često Berane gledamo u nekom ružnom i negativnom svijetlu. Što Berane puni medijske stupce, koje je bilo prepoznato decenijama i vjekovima, i koje je sada slavilo 150 godina kao oaza intelektualizma. Danas vidimo šta su naslovi i medijske špice, obrazložio  je ministar zdravlja odgovor na pitanje da li osjeća krivicu.

Nevena Gošovića iz Socijalističke narodne partije (SNP) interesovalo je zašto građani Berana nisu informisani na vrijeme o havariji i neispravnoj vodi.

Direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša je kazao da su građani obaviješteni odmah nakon što je Institut za javno zdravlje dobio informaciju o povećanom broju pacijenata, sagledavanju situacije kao i postavljenom hipotezom.

On je dodao da se u roku od 64 dana od prestanka uzimanja vode može doći do nekih drugih bolesti, ali se nada da do toga neće doći.

- Ja se iskreno nadam da neće biti ni hepatitisa A, ni hepatitisa E, ali mi moramo imati pojačani nadzor nad obolijevanjem u vremenu maksimalne inkubacije. To ćemo uraditi u saradnji sa lokalnom epidemiološkom službom, obećao je prvi čovjek Instituta za javno zdravlje.

Pomoćnik direktora Direkcije za saobraćaj Ervin Adrović je objasnio kako je došlo do pucanja vodovodne cijevi, napominjući da Opština Berane nije imala katastar vodovoda na toj dionici, ali da je po nalogu njegove institucije izvođač radova BEMAX uradio snimak terena, te da im je skrenuta pažnja da vode računa. On je kazao da je u pitanju havarija koja je nastala miniranjem od kojih je pukla cijev. Adrović je dodao da Zakon o putevima nalaže vlasnicima instalacijama da ih zaštite ili izmjeste.

3009-Berane-3

Ono što je interesovalo poslanika DPS-a Zorana Srzentića jeste informacija da li je voda u Beranama za piće i da li se može poslati poruka da je ona danas ispravna.

Direktor JP „Vodovod“ Berane kazao je da nisu dali obavještenje da je voda za piće jer Institut za javno zdravlje po poslednjem obavještenju nije dao preporuku da se koristi za piće. Direktor Instituta za javno zdravlje je pojasnio zašto voda nije za piće.

- Mi smo tačno napisali da je voda opterećena rizikom, zbog mutnoća. Institut ne daje saglasnost, već dajemo preporuke kada je voda ispravna vidi se iz nalaza koji su u skladu sa Pravilnikuom vode za piće. Međutim, pošto u ovim vodama stalno se pojavljuju, u analizama koje mi radimo, ne u svim nego u pojedinim, pojavljuje se ili mutnoća ili bakterije fekalnog zagaženja prije hlorinatora, što nama govori da se nešto dešava. Zbog mutnoće koja perzistira morali smo da damo informaciju da smatramo da je voda za piće opterećena rizikom, a proizvođač odnosno distributer vode odgovoran je za sve ostalo što se dešava, kazao je Boban Mugoša.

Poslanik Pozitivne Goran Tuponja zaključio je da diskusija ne vodi u pravcu nalaženja odgovornih.

Poslanik DF-a Novica Stanić je za epidemiju u Beranama podijelio medalje, i to zlatnu Ministarstvu zdravlja, srebrnu Opštini Berane i njenom prvom čovjeku, bronzu je dodijelio JP „Vodovod“ Berane, dok firmi BEMAX nije dodijelio medalju jer i nisu prisustvovali kontrolnom saslušanju, a po njegovom mišljenju je trebalo da budu prisutni.

Članovi Odbora za zdravstvo, rad i socijalno staranje će Izvještaj u vezi sa epidemijom u Beranama naknadno poslati Skupštini Crne Gore.

K. ĆETKOVIĆ

 

Portal Analitika