U Atlas Capital Centru imaćete priliku da vidite veliku matematičku izložbu „Računam na matematiku“ i istražite petu Noć istraživača. U atrijumu Delta City-ja očekuje vas Planetarijum - veliki sferni bioskop koji priča priču o nastanku svemira. Na Univerzitetu Donja Gorica, zahvaljujući još jednoj Fabrici znanja, zavirićete u svijet računara, dok vas u zgradi Rektorata Univerziteta Crne Gore očekuju neka od velikih imena iz svijeta nauke, spremni da sa vama podijele svoje poglede na svijet.
- Istinski smo se trudili da ponudimo nešto što je do sada bila rjetkost u Crnoj Gori, da festival bude inovativativan, kreativan, no - prije svega - edukativan i vjerujem da smo u tome uspjeli. Veliki broj sadržaja usmjeren je na mlade, đake i studente. Međutim, četvrtak će biti posvećen stručnoj javnosti, gdje će zainteresovani imati priliku da čuju neka izuzetna imena iz svijeta nauke, kazala je za Portal Analitika Milena Milunović, savjetnica za odnose s javnošću u Ministarstvu nauke.
Organizovanje dolaska renomiranih imena, priređivanje panela, te sakupljanje neophodnog materijala nije lak posao, ali Milunović ističe da je riječ o želji i entuzijazmu, koji, na sreću, raste i među partnerima i sponzorima.- Za organizaciju događaja ovakvih razmjera potrebna su značajna sredstva. Srećom, kao što sam već pomenula, naišli smo na razumijevanje i želju sponzora da pomognu. Ljudskih resursa nije nedostajalo, jer je Ministarstvo nauke imalo podršku sa strane, u smislu strateških partnera, pa je priča na kraju sklopljena kako smo je i zamislili, precizira Milunović za Portal Analitika.
Svečano otvaranje Festivala biće upriličeno u ponedjeljak u Atlas Capital Centru, uz veliku matematičku izložbu „Računam na matematiku“. Takođe, Ministarstvo nauke će predstaviti pravu poslaticu za ljubitelje nauke - prvi planetarijum u Crnoj Gori, koji će svima pružiti priliku da istraže svemir. Planetarijum je, u stvari, sferni bioskop koji projektuje slike zvjezdanog neba i nebrojenih spektakularnih objekata koje možemo posmatrati u našem univerzumu. I upravo su takvi korišteni za obuku astronauta u programima „Apolo“ i „Džemini“ u najznačajnijim fazama obuke u nebeskoj navigaciji!
Zahvaljujući saradnji sa Ambasadom Ujedinjenih Arapskih Emirata i Ministarstvom nauke Crne Gore, Organizacija crnogorskih studenata u inostanstvu (OMSA) uspjela je da ostvari ideju da iskoristi svoju profesionalnu mrežu u inostranstvu i ovogodišnje Otvorene dane nauke upotpuni događajem čiji je cilj da prezentuje crnogoskim učenicima i studentima globalnu naučnu industriju kroz priče mladih eksperata iz različitih discpilina.Svemirski dan je izuzetna prilika za mlade kao i za sve vasionske entuzijaste u Crnoj Gori da se iz prve ruke saznaju o radu i iskustvima pet mladih istraživača i preduzetnika iz svemirske industrije, koji dolaze iz pet različitih država.
- Biće ovo još jedna prilika da stanete oči u oči sa naukom, učestvujete u zanimljivim naučnim eksperimentima, upoznate se na nekim fantastičnim naučnicima i istraživačima, pobijedite u kvizu znanja, zabavite se u labaratoriji zvuka, poručuju iz Ministarstva nauke.
Cjelokupni program možete pogledati na posebnim stranicama festivala Otvoreni dani nauke.