- Ta rješenja podrazumijevaju objavljivanje svih poziva za učešće u javnim raspravama, izvještaja sa javnih rasprava kao i drugih akata koji su od značaja za život i rad građana. Ovo je jedini način da se kod građana povrati povjerenje u lokalnu samoupravu i poveća njihova motivisanost da se uključe u procese donošenja odluka na lokalnom nivou- navodi se u saopštenju CRNVO dostavljenom Portalu Analitika.
CRNVO predlaže i da se građanima na isti način učine dostupnim izvještaji o radu javnih službi čiji su osnivači opštine, informacije i podaci o članovima organa upravljanja, nadzornih odbora i organa rukovođenja u njima, kao i akti kojima se uređuje broj i struktura zapošljenih u ovim javnim službama.
- Jednako važnim cijenimo i rješenje da se na internet stranicama opština objavljuju polugodišnji izvještaji o realizaciji opšstinskih budžeta. Sve dosadašnje analize pokazale su zabrinjavajući nivo zatvorenosti opština za pružanje informacija u vezi sa utroškom budžetskih sredstava. Podsjećamo da su u pitanju sredstva poreskih obveznika, i da građani imaju svaki legitimitet da budu u toku sa načinom realizacije ovih sredstava, ali i da učestvuju u njihovom programiranju.
Kreiranje izmjena i dopuna ovog zakonskog rješenja, kako navode u CRNVO, je konačno prilika da se redefiniše sastav i način rada Savjeta za razvoj i zaštitu lokalne samouprave. - Ovo tijelo, koje po svojim nadležnostima predstavlja neku vrstu kolektivnog ombudsmana, ne može biti većinski sastavljeno od osoba koje su na bilo koji način direktno zavisne od lokalne samouprave. To suštinski ometa rad Savjeta i ostvarivanje njegovih uloga. Stoga predlažemo da većinu članova Savjeta sačinjavaju predstavnici nevladinih organizacija, koje se ne finansiraju dominantno iz lokalnih ili državnih izvora finansiranja- napominju u toj organizaciji.
CRNVO takođe predlaže da se u cilju efikasnije kontrole rada predsjednika opštine od strane skupštine, odnosno građana, ovim Zakonom ustanovi obaveza podnošenja izvještaja o radu predsjednika opštine skupštini dva puta godišnje, za razliku od dosadašnje prakse koja ih je obavezivala na jedan, godišnji izvještaj.
- Nadamo se da će Ministarstvo unutrašnjih poslova konačno, na pravi način iskoristiti proces donošenja izmjena i dopuna zakona o lokalnoj samoupravi, i novim rješenjima pomjeriti fokus sa političkih na suštinska pitanja koja se tiču građana. Ovaj proces je rijetka prilika da se novim rješenjima definiše prava uloga lokalne samouprave i opravda cilj njihovog postojanja, na način što će opštine, prije svega, postati servisima svojih građana i pouzdanim partnerima i ostalih subjekata u društvu- zaključuje se u saopštenju.
Foto: crnvo.me