Šef predstvaništva UNICEF-a u Crnoj Gori Bendžamin Perks kazao je da je cilj kampanje da budu pronađeni hranitelji i da istovremeno bude podignuta svijest javnosti o uticaju smještanja djece u institucije.
- Nagrada koju hraniteljstvo pruža porodicama, djeci i zajednici je nemjerljiva, a pored toga postoje i jasne finansijske beneficije hraniteljstva koje se mogu izmjeriti. Osim što bolje zadovoljava potrebe djece, hraniteljstvo je generalno tri puta jeftinije u odnosu na smještaj u instituciju, kazao je Perks novinarima u Vili Gorica.
Perks je naveo da UNICEF podržava Vladu kako bi se ojačali servisi podrške porodicama, u cilju prevencije napuštanja djece i očuvanja biološke porodice.
- Ovi servisi uključuju porodično savjetovanje, kao i kontinuirano jačanje kapaciteta stručnjaka iz socijalnog, obrazovnog i zdravstvenog sektora, precizirao je on.
Šef delegacije Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Mitja Drobnič rekao je da je »tužan« podatak da većina građana u Crnoj Gori smatra da je smještanje u ustanove najbolje rješenje za djecu bez roditelja.
- Država je dužna da obezbijedi djeci adekvatnu njegu. To prvenstveno znači smještanje djeteta kod rođaka, odnosno širu porodicu ili kod hranitelja, kazao je on.
Drobnič je naveo da je u Crnoj Gori značajan broj djece bez roditeljskog staranja, o kojima brinu rođaci, ocijenjujući da je to veoma pohvalna činjenica.
- Međutim, pred crnogorskim sistemom socijalne i dječije zaštite je da kad god je moguće spriječi odvajanje i pruži podršku porodicama da zadrže svoju djecu, kazao je on.
Sistem mora, kako je dodao, obezbijediti djeci koja se u potpunosti oslanjaju na pomoć države, i druge vidove hraniteljskog smještaja.
Drobnič je ocijenio da Crnoj Gori predstoji još puno posla u toj oblasti, navodeći da su prava djeteta mnogo više od dobronamjernih zakonski definisanih aspiracija.
- Potrebno je prevazići zablude o hraniteljstvu i ujedno unaprijediti svijest javnosti o hraniteljskim porodicama. Nužno je nastaviti sa reformom sistema za pružanje podrške djeci bez roditelja i ubrzati proces deistitucionalizacije, poručio je on.
Drobnič je naveo da je delegacija EU u Crnoj Gori obezbijedila tri miliona eura, iz programa IPA 2010, kojom je, kako je pojasnio, podržana reforma sistema socijalne zaštite, prelazak sa institucionalne na socijalnu njegu, podsticanje inkluzivnog obrazovanja kao i poboljšanje uslova socijalne zaštite.
Predsjednik Vlade Crne Gore Milo Ðukanović kazao je da ta institucija kroz reformu sistema socijalne i dječije zaštite preduzima mjere da pomogne roditeljima, koji iz bilo kog razloga nijesu u stanju da djetetu obezbijede adekvatne uslove.
- Ta podrška se ogleda kroz pružanje savjetodavnih, zdravstvenih i socijalnih usluga i zaštite, kao i kroz materijalne i druge vidove pomoći, precizirao je on.
Ðukanović je naveo da posebnu pažnju u procesu reformi Vlada posvećuje snaženju institucija hraniteljstva u okviru proširene porodice, odnosno razvoju standardnog–profesionalnog hraniteljstva, vodeći računa o djeci u najranijem uzrastu, do tri godine života.
- Vjerujemo da će ovakve aktivnosti, uz adekvatniju podršku koju porodici mogu pružiti stručnjaci u centrima za socijalni rad, u domovima zdravlja i porodilištima, kao i u ustanovama obrazovanja, smanjivati potrebu za smještajem djece u odgovarajuće institucije, naveo je on.
Ðukanović je kazao da su u Vladi svjesni da taj proces zahtijeva vrijeme i ispunjavanje bitnih preduslova u pogledu jačanja institucionalnih kapaciteta, stvaranja finansijskih preduslova i uspostavljanja nacionalnog konsenzusa da bismo ostvarili ovakav cilj.
Prisutnima se obratila i hranitelj Nada Stojkanović, koja je hranitelj dvoje djece, i poručila je da nije moguće pomoći svoj djeci, „ali ako pomognete bar jednom djetetu da raste srećno kao i druga djeca, učinićete dosta, budite humani“.