Zastupnici su kasno u ponedjeljak uveče prihvatili amandmane koje je vlada donijela nakon što je Evropska komisija zaprijetila Mađarskoj pravnom akcijom ako ta članica Evropske unije bude insisitirala na propisima koji se protive standardima i načelima vladavine prava u EU.
Evropska unija, SAD i organizacije za zaštitu ljudskih prava optužile su vladu premijera Viktora Orbana da ustavnim rešenjima ograničava vlast vrhovnog mađarskog suda i slabi demokratiju u zemlji.
Skupštinski poslanici su u ponedjeljak uveče usvojili amandmane koje je predložila vlada, nakon što je Evropska komisija zaprijetila da će preduzeti zakonske korake zbog ustavnih rješenja koja nisu u skladu sa evropskim vrednostima.
Orban (50) čija vladajuća Fides partija ide na parlamentarne izbore u prvoj polovini naredne godine, ranije je odbacila kritike da su ustavna rješenja bila nedemokratska, ali je obećala punu saradnju sa Briselom kako bi otklonila uzroke nezadovoljstva u EU.
Vlada je, predajući ustavne amandmane, navela da njima otklanja uzroke mogućeg nezadovoljstva nakon brojnih sukobljavanja oko ustava u prethodnim godinama.
Orbanova vlada je navela da su izmjene predložene kako "izvjesne ustavne odredbe ne bi bile ubuduće izgovor za dalje napade protiv Mađarske i usporile njeno dalje napredovanje".
Prema tim usvojenim amandmanima, političkim partijama se dozvoljava da predizbornu kampanju vode i u državnim i privatnim medijima. Time je uklonjena prethodna odredba po kojoj se partije mogu reklamirati samo u državnim medijima. Ostala je zakonska odredba da partijske reklame moraju biti objavljene besplatno.
Novim amandmanima je uklonjena i ustavna odredba koja omogućava vladi da uvede nove poreze u slučaju "nenadanih novčanih obaveza" što je posebno kritikovala Evropska komisija.
Parlament je takođe odobrio novi zakon kojim Mađarsku agenciju za nadzor tržišta novca, kapitala i osiguranja (PSZAF) uključuje u Mađarsku narodnu banku koju pak vodi Orbanov saveznik i njegov bivši minister ekonomije, guverner Gjorgi Matolcsi.
Taj novi zakon propisuje da će od 1. oktobra centralna banka biti regulatorna agencija za nadzor tržišta novca, kapitala i osiguranja i preuzeti poslove zaštite potrošača i nadzora tržišta.
Orban tvrdi da je svojim djelovanjem koje je Unija kritikovala, zapravo spasao Mađarsku od ekonomskog sloma kakav je doživjela Grčka i da su njegove reforme demokratske, jer je dobio veliku većinu na izborima 2010. Tvrdi da ga napadaju zato što on prijeti interesima inostranih poslovnih lobija.
U Mađarskoj će naredne godini biti održani parlamentarni izbori i izbori za evropski parlament.
Prema najnovijim rezultatima ispitivanja javnog mnjenja, objavljenim prošlog mjeseca, vladajuća partija Fides ima veliku prednost ispred opozicionih socijalista, međutim skoro polovina od oko osam miliona glasača je još neopredijeljena kada su u pitanju predstojeći izbori u državi.
(e-novine)