On smatra da bi do kraja mjeseca trebalo da budu definisani prijedlozi za progresivno oporezivanje.
- Računam da bi se posao morao završiti tokom septembra, kako bi se eventualne promjene i prijedlozi za progresivno oporezivanje ukalkulisali prilikom utvrđivanja predloga budžeta za narednu godinu, tokom oktobra i novembra, odnosno da bi eventualne izmjene poreskih zakona mogle da se primijene u praksi istovremeno sa novom budžetskom godinom, rekao je Damjanović.
On je podsjetio da je njegovo lično, kao i programsko zalaganje SNP-a, da je Crnoj Gori potrebna reforma poreske politike i uvođenje modela da onaj koji ima veće prihode i veću imovinu plaća i veći porez, ali modelom progresije, a ne proporcionalnosti, kao što je to sada slučaj.
- Argument da je proporcionalni porez jednostavniji za obračun pada u vodu pri saznanju da je i kod takvog poreza poreski dug u godinama njegove primjene narastao na zvanično priznatih 354 milona eura, ne računajući otpise poreskih potraživanja kada je to moglo zakonski da se radi i dug koji uvijek nije identifikovan, naveo je Damjanović.
Prema njegovim riječima, na drugoj strani Crna Gora bi trebalo da bude socijalno mnogo homogenije društvo.
- Jedini način da se dođe do te homogenosti jeste socijalna preraspodjela koju je jedino moguće dostići progresivnim oporezivanjem po visokim stopama, kako visokih prihoda do dohotka, u najširem smislu, tako i velike imovine, nepokretne i luksuzne, koja je nakupljena tokom „tranzicionih“ godina od strane „pobjednika“ te tranzicije, saopštio je Damjanović.
On smatra da uvođenje progresivne stope ne bi imalo presudnu ulogu za investicioni ambijent i pravna lica koja posjeduju po nekoliko nekretnina jer da je tako onda bi Švedska, Norveška, Njemačka bile neatraktivne za ulaganja, a istina je potpuno suprotna.
Progresivni porez oporezivanje kod kojeg se poreska stopa penje u srazmjeri sa povećanjem prihoda i kapitala poreskih obveznika.