Kako u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika podsjećaju iz ove organizacije, u fazi konsultacija usvojeni su predlozi CDT-a koji su se ticali propisivanja obaveze da se na internet stranicama postavljaju pozivi i izvještaji sa javnih rasprava kao i druga akta, dokumenta i informacije koji nastaju u radu organa lokalne samouprave i lokalne uprave.
Predložili smo da se u nacrtu Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi još nađe i odredba kojom će se konkretnije regulisati javnost i transparentnost rada putem internet stranice i to na način što će se na njoj objavljivati sljedeće:
statut opštine;
poslovnik skupštne;
odluka o budžetu, kao i završni račun budžeta;
budžet za građane;
lokalna planska dokumenta;
planovi i programi razvoja opštine;
program uređenja prostora;
konkursi za sprovođenje postupka javnih nabavki;
odluke o dodjeli ugovora na postupak javnih nabavki;
rješenja o imenovanju i razrješenju;
odluke o zaduživanju i davanju garancija;
izvještaji predsjednika opštine;
Nakon definisanja ove odredbe, potrebno je pripremiti podzakonski akt koji precizno utvrđuje izgled internet stranica lokalnih samouprava i na koji način će se dokumenta postavljati na internet stranici. Svjedoci smo da se u posljednje vrijeme sajtovi nekih državnih organa i lokalnih uprava pretvaraju u lavirinte u kojima se teško dolazi do informacija. Zato se podzakonskim aktom mora propisati postojanje procedura za postavljanje dokumenata ali i načini pretrage.
Podsjećamo da Centar za demokratsku tranziciju u okviru programa dobrog upravljanja sprovodi program ’POTEZ’ koji ima za cilj razvoj transparentnije, odgovornije i efikasnije lokalne samouprave.
U sklopu pomenutog programa, u periodu između 8. i 16. aprila, uradili smo monitoring internet stranica svih opština sa ciljem da provjerimo koliko su internet stranice opština sistematizovane, sadržajne i u kojoj mjeri omogućavaju interakciju lokalne administracije i građana (monitoring je podržan od strane Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori). Posebnu pažnju smo posvetili obavezama organa lokalne samouprave koje proističu iz Zakona o slobodnom pristupu informacija, usvojenom u julu 2012. godine. Rezultati monitoringa su pokazali da opštine ukupno poštuju tek 38% zadatih krijerijuma što je veoma zabrinjavajuća informacija.
CDT smatra da se, u skladu sa međunarodnim standardima i zahtjevima koji se postavljaju kada je u pitanju transparentnost, građanima mora učiniti dostupnim sve ono što nije označeno nekim stepenom tajnosti, te otuda opštine moraju da rade na otvaranju svog rada prema građanima u mnogo većem obimu nego do sada.