VNGOC se priprema da pruži maksimalan doprinos za Pregled na najvišem nivou na sredonjoročnom nivou (2014), u odnosu na globalnu Političku Deklaraciju i Akcioni plan 2009-2019.
Izvršni direktor Kancelarije Ujedinjenih Nacija za Drogu i Kriminal UNODC Yury Fedotov pozvao je nevladine organizacije da kroz VNGOC doprinesu pripremi dokumenta koji će biti predstavljen na 57 sesiji Komisije za droge CND u okviru Pregleda na najvišem nivou, a koja će se održati u Beču u martu 2014. godine.
"On je takođe zatražio od VNGOC da koordinira doprinos civilnog sektora na globalnom nivou u ovom procesu, sa početnim mišljenjem na svaku od tri navedene teme“, navodi se u saopštenju NVO 4 Life dostavljenom
Portalu Analitika.
U junu ove godine VNGOC je formirao neformalnu komisiju u kojoj je i predstavnik NVO 4 Life, a koja će pregledati tekstove i sugestije civilnog sektora, nezavisno od vlada država članica.
Dokument je već pripremljen, a kako je predstavnik 4 Life-a član komisije VNGOC za izradu ovog dokumenta, izvršni direktor VNGOC Michel Perron je zamolio predstavnike crnogorske NVO da isti proslijedi partnerima u Vladi Crne Gore i organizacijama civilnog sektora koje se bave politikama droga i zaštitom ljudskih prava.
"Zamoljeni smo i da budemo otvoreni za konsultacije na ovu temu sa svim relevantnim subjektima u Crnoj Gori, što smo i uradili“, kažu u NVO 4 Life.
kako navose, ovaj Pregled će sagledati dostignuća, identifikovati izazove i odrediti prioritete od usvajanja Političke Deklaracije i Akcionog Plana od strane Komisije 2009. godine.
Fokus je bio na procjeni postignutog napretka u ispunjavanju ciljeva i zadataka utvrđenih u Političkoj Deklaraciji i Akcionom planu iz 2009, kao i na pronalaženju načina da se poboljša njihovo sprovođenje i da se prevaziđu izazovi u rješavanju problema sa drogama u svijetu.
NVO 4 Life je na 56 sesiji Komisije za droge, koja je održana u martu 2013. godine u Beču, pohvaljena i predstavljena kao kao primjer dobre prakse među 15 organizacija iz čitavog svijeta, zato što je svojim aktivnostima dala veliki doprinos implementaciji Strategije i Akcionog plana iz 2009 godine.
Komisija za droge je pokrenula međuvladin proces za razvoj dokumenata-Akcioni plan i Strategiju. UN je od država članica tražio aktivno učešće početkom jula. Postoje četiri planirana među-zasijedanja i prva tri će se baviti isključivo jednom temom. Počeće se od redukcije potražnje, zatim redukcije snadbijevanja i naravno praćenjem pranja novca.
“Ovo je bitna prilika za NVO sektor da doprinese globalnoj i nacionalnoj politici protiv droge. Vas glas i iskustvo se broji, pravi i nastavice da pravi razliku. Imamo priliku da uz iskustvo koje smo stekli doprinesemo formiranju medjunarodne politike protiv droge i da sprovodimo prioritete tako da daju podrsku nasem radu i onima koji koriste nase usluge”, saopštio je Michel Perron, izvršni director VNGOC.