"I dalje postoji mogućnost alternative u smislu bolje naplate poreskih prihoda, odnosno udar na poreske neplatiše. Podsjetiću samo da je trenutni poreski dug 2 i po puta veći nego što je planirano ovo zaduženje. Mislim takođe da ministarstvo finansija ne treba da insistira na staroj praksi takozvanih komercijalnih aranžmana sa komercijalnim bankama i mislim da je bolje da se razmišlja o aranžmanima sa MMF-om."
Damjanoviću nije jasno zašto nema novca u budžetskoj kasi, kada iz ministarstva poručuju da je poreska naplata jako dobra, a turistička sezona uspješna.
"Neće biti da je Vlada u pravu jer da je naplata bolja nego što je planirana, onda ne bi bilo potrebe za zadnjim zaduženjem."
Damjanović kaže da smo sada i zvanično prezaduženi.
"Bez obzira na to kako će Monstat izračunati bruto domaći proizvod, mi smo, osim što smo suštinski zaduženi, sada zaduženi i formalno."
Iz Vlade su poručili da će prihodi budžeta ići planiranom dinamikom, ali je potrebno obezbijediti dodatna sredstva za mjesečne obaveze-poput isplate plata, penzija i socijalne pomoći. Kada se svede računica - budžet je isključivo socijalni, ne i razvojni - kaže Damjanović.
"U to se polako pokazuje i u ovom trenutku. Nijesmo dobro iskoristili vrijeme ekonomskog buma i nijesmo stvorili dovoljne rezerve da bismo sada ovaj period recesije prošli bezbolno. Svako zaduženje koje država napravi bi trebalo da se koristi isključivo u razvojne svrhe, ali to kod nas nije slučaj. "
Limit zaduženja za ovu godinu definisan je Zakonom o budžetu na 250 miliona eura, pa do decembra nadajmo se neće biti novih pozajmica.