Zaključak je izveden na osnovu podataka sakupljenih o nekoliko stotina hiljada muškaraca iz 15 evropskih zemalja. Korišćeni su dokumenti sa nacionalnih popisa i vojne arhive.
Stručnjaci naglašavaju da je prosječna visina koristan podatak, ali da je važnije usmjeriti pažnju na poboljšanje opšteg zdravlja.
Istraživanje se odnosi samo na muškarce zato što o ženama nema dovoljno istorijskih podataka, navodi se u "Oksfordskom ekonomskom žurnalu", prenosi Srna.
Naučnici smatraju da su za prosječnu visinu čovjeka najodgovorniji njegovi geni, ali da studija koja je obuhvatila četiri ili pet generacija pokazuje da veliku ulogu igra i ishrana.
- Zdrava hrana je sada dostupna većem broju ljudi, pa su samim tim i zdraviji. Međutim, brza hrana i obroci puni šećera mogu da ugroze ovaj trend. Naravno, ne mora da znači da su niži muškarci lošijeg zdravlja od visokih. Kao i obično, ovo istraživanje je otvorilo brojna pitanja - napomenuo je jedan od stručnjaka sa britanskog Univerziteta javnog zdravlja.
Stručnjaci naglašavaju da je za rast čovjeka veoma važno ono što mu se dešava u prve dvije godine života. U periodu koji je obuhvaćen analizom značajno je smanjena stopa smrtnosti među novorođenčadima.
Ostali faktori koji su mogli da utiču na povećanje prosječne visine muškaraca su trend formiranja manjih porodica, veći prihodi, bolji sanitarni uslovi i bolje obrazovanje o zdravlju i ishrani.