Društvo

Međunarodni dan ljevorukih

1308-ljevoruki
S
vaka trinaesta osoba na planeti ne piše desnom rukom, a ljevoruki su se izborili i za svoj dan - 13. avgust, koji se obilježava danas u svijetu.

Međunarodni dan ljevorukih
Portal AnalitikaIzvor

Nekada anatemisane kao smotane i nevješte, ljude koji pišu i većinu poslova obavljaju lijevom rukom danas, srećom, skoro niko ne pokušava da natjera da pišu desnom rukom, već pokušavaju da razumiju kako to izgleda živjeti u svijetu "dešnjaka".

Poslednjih 100 godina broj ljevorukih se gotovo učetvorostručio, pa sada oko 13 odsto stanovništva piše lijevom rukom. Utvrđeno je da ljevoruki muškarci čine osam odsto, a žene oko šest odsto anglosaksonskog područja, ljevorukih Japanaca ima nešto više od četiri odsto i malo više od dva odsto Japanki, dok samo 1,5 odsto Kineza piše i jede lijevom rukom.

Stručnjaci smatraju da se ljevorukost, odnosno desnorukost određuje još u prenatalnom periodu, jer se zna da se u porodicama koje imaju bar jednog ljevorukog roditelja 10 do 12 puta češće rađaju ljevoruka djeca. Djeca vrlo rano pokazuju svoju opredijeljenost da li su dešnjaci ili ljevaci, ali ima i slučajeva da se ta sklonost uočava kod neke djece i kasnije, međutim rjeđe poslije četvrte, odnosno pete godine. Ako je razvijenija lijeva polovina mozga, osoba je dešnjak, a ako je razvijenija desna strana mozga, ona je ljevoruka.

U zabavnim tekstovima u mnogim časopisima navode se slavne osobe koje su ljevoruke, pri čemu obično taj spisak počinje sa Leonardom da Vinčijem, Mikelanđelom, Betovenom, Bahom, Čarlijem Čaplinom, Polom Makartnijem ili vojskovođama Cezarom, Aleksandrom Makedonskim, Napoleonom, Ajnštajnom ili Maksvelom.

Pitajući se kako je nastala tolika razlika u korist dešnjaka, naučnici su pokušavali da nađu odgovor upoređujući istraživanja koja su se bavila životinjama, ali i različitim podacima o broju ljevorukih osoba, zavisno od zemlje u kojoj su se rodili i odrasli.

Interesantna su istraživanja na životinjama, naročito na papagajima, od kojih oko 60 odsto njih kada jede koristi desnu nožicu, a 40 odsto lijevu. Slično je otkriveno prilikom praćenja ponašanja miševa i kokošaka.

Naučnici se bave razlozima nastanka, ispitivanjima psiholoških karakteristika - kako funkcioniše mozak i motorika ljevorukih. U tu pojavu uključene su i industrija i trgovina - prave se makaze za ljevoruke i mnogi drugi instrumenti.

Ljevoruki nekako prevazilaze teškoće sa kojima se suočavaju kod kuće - sipanje kafe iz džezve, otvaranje konzerve ili sječenje makazama. Veće probleme imaju na poslu gdje su, nerijetko, suočeni sa aparatima pravljenim za dešnjake.

Izvor: rtvpancevo.rs

Portal Analitika