On je kazao da su domovi zdravlja na primorju organizovali turističke ambulante, koje rade do 21 sat. „Zavod za hitnu medicinsku pomoć radi sa 36 timova na primoriju ove godine, 24 je uobičajeno, jer van sezone nema toliko velikih gužvi na tom područiju“, rekao je Stefanović novinarima u Institutu za javno zdravlje, javila je Mina.
Stefanović je naveo da je tokom jula u Budvi obavljeno 1.877 pregleda, broj kućnih posjeta iznosio je 160, transporta do bolnice 27.
„U Herceg Novom, tokom jula, odrađeno je 1.450 pregleda u ambulanti, bilo je 256 kućnih posjeta, 120 ljudi je preveženo do najbližih bolnica“, kazao je Stefanović.
On je pojasnio koje su obaveze Zavoda za hitnu pomoć regulisane Zakonom o hitnoj medicinskoj pomoći, i šta je njime predviđeno, kada je transport pacijenata u pitanju.
„Životno ugroženi pacijenti, od povrede ili bolesti, ili ako se nalaze u stanjima gdje doktor pretpostavlja da u narednih 15 minuta mogu biti ugrožene njegove osnovne životne funkcije, transportuju se kolima hitne medicinske pomoći do najbliže bolnice. To su evropski standardi“, precizirao je Stefanović.
On je naveo da taj pacijent dolazi za najkraće vrijeme do bolnice, ispoštuje se „zlatni sat“, dolazi u ruke specijalizovanih ljudi.
„Poslije toga, ako ljekari smatraju da pacijent treba da bude prevezen do neurologa ili neurohirurga, to je međubolnički transport. To nije transport koji obavlja Zavod za hitnu medicinsku pomoć“, poručio je Stefanović.
On je kazao da na taj način, osim što pacijent dolazi u najkraćem vremenu do bolnice, vrlo brzo se vraća ekipa i čuvaju se auto i doktor za nove slučajeve.
„Ako bi mi vozili pacijente do Risna, izgubili bismo, radi gužve nekoliko sati, a Budva bi ostala bez terenske ekipe. To je protivzakonito i mi to ne smijemo da radimo“, rekao je Stefanović.
On je naveo da su ljekari prošle godine obavili 300 hiljada pregleda navodeći da je bilo 13 žalbi i nijedna nije bila za ugroženi život.