Prema riječima Milorada Drljevića direktora CALIMS-a, povlačenje lijeka urađeno je po preporuci Komiteta za ljekove za humanu u potrebu Evropske agencije za ljekove (EMA). Ovaj komitet ustanovio je da je rizik od hepatotoksičnosti pri njegovoj primjeni prevazilazi korist, odnosno efikasnost kod liječenja gljivičnih infekcija.
Iz Agencije napominju da u Crnoj Gori nije registrovan ni jedan ketokonazol za oralnu primjenu, ali je lijek dostupan na tržištu, putem dozvole za uvoz.
- CALIMS u skaldu sa Zakonom o ljekovima predložiće nadležnoj Upravi za inspekcijske poslove povlačenje iz prometa svih oralnih oblika ketokonazola. U skladu sa preporukama EMA ketokonazol za spoljašnju upotrebu ostaje u prometu –kazao je Drljević.
Kako se ističe u preporuci Agencije upućenoj svim zdravstvenim ustanovama, oblici ketokonazola za spoljašnju u potrebu imaju veoma nisku sistemsku resorpciju i mogu se i dalje primjenjivati. Farmaceuti pacijenta sa receprom za oralni oblik ketokonazola za liječenje gljivične infekcije, treba da upute ljekaru koji je lijek propisao, zbog dobijanja bezbjednije terapijske alternative, ističe se u preporuci.
Izvor. dan