"Voće, meso, riba, hleb - sve što se nudi u restoranu izloženo je u savršenim replikama od vještačkih materijala i zaista pomaže jer samo pokažem prstom i tako naručim," oduševljeno priča Italijan Alberto Pelegrini koji u Japanu provodi medeni mkesec.
Sve je počelo sa izvjesnim preduzimljivim čovekom koji je prije sto godina za ljekare izrađivao izvrsne reprodukcije tjelesnih organa, što je nadahnulo jednog vlasnika tokijskog restorana čiji su primjer ubrzo slijedili i drugi.
"Japanci su danas razvili jelovnik u tri dimenzije," kaže Jasunobu Nose, novinar dnevnika "Nikei" koji je napisao knjigu o "lažnim jelima."
U Tokiju čak postoji ulica s lažnim jelima, "Kapabaši Dori", a kako Japanci sve razviju do savršenstva tako su i njihove replike savršene. Plastični suši i lažne tempure (rolnice od povrća ili račića u tijestu prženom u vrućem ulju) djeluju hrskavo i sočno.
Neke reprodukcije su postale i umjetnička djela pa se prodaju po 100 dolara po komadu. Manje imućni vlasnici restorana, koji sebi ne mogu da priušte vlastite replike, mogu da ih iznajme, tako da za jednomjesečni najam hamburgera moraju da izdvoje oko 6 dolara mjesečno.
Izvor: b92.net