U Akcionom planu za suzbijanje sive ekonomije za period april-jul 2013. konstatovano je da je pojačan inspekcijski nadzor doprinio većoj poreskoj disciplini.
Iz Vlade kažu da je pojačana inspekcijska kontrola uticala i na smanjenje nelegalnog poslovanja. Sekretarka Unije poslodavaca Suzana Radulović, međutim za radio Antena M kaže da tolika naplata nije rezultat samo rada inspekcijskih organa:
- Ako su povećani prihodi za 40 miliona, ne znači da je to samo rezultat rada inspekcijskih organa. Značajan dio tih prihoda, u okviru tih 40 miliona eura, su sami poreski obveznici obračunali kroz svoje poreske prijave samim povećanjem poslovnih aktivnosti. U državi to vole da tumače da je to rezultat samo inspekcijskih kontrola što nije ni približno istini. Kod nas je u poreskom sistemu zastupljen princip samooporezivanja i najveći iznos sami poreski obveznici utvrde i plaćaju, kazala je Radulović.
Prema podacima Unije poslodavaca više je kontrola bez nepravilnosti. Međutim iz inspekcijskih zapisnika često se, kako kaže Radulović, može steći drugačiji utisak:
- Pošto smo mi u saznanju da je inspektorima bukvalno dat stimulans ukoliko izvrše više kontrola i pogotovo ako zabilježe više nepravilnosti onda imaju inspektori veći procenat na zaradu. S druge strane poreski inspektori koji imaju kontrole a nijesu utvrdili nepravilnosti automatski su pod lupom i povlače se s terena. Iz tog razloga ne sačinjavaju zapisnike o kontrolama gdje nijesu utvrđene nepravilnosti i onda nemamo pravu sliku koliko je jedan privredni subjekat imao kontrola već e samo vidi ono gdje su bile nepravilnosti. Tako ostajemo uskraćeni za podatke koliko je inspektora obišlo taj privredni subjekat i samim tim kolika je presija na privredne subjekte, zaključila je Radulović.
izvor:antenam.net