Državni sekretar Ministarstva održivog razvoja i turizma Daliborka Pejović rekla je ranije da je Vlada odustala od projekta gradnje sedam sanitarnih deponija, i navela da, pored dvije postojeće deponije, u tom resoru razmišljaju o formiranju treće na sjeveru.
„Naš stav je da su regionalne sanitarne deponije prevaziđen model i da u obzir treba uzeti nova tehnološka rješenja, koja se primjenjuju u svijetu i koja bi mogla biti primjenjiva i kod nas, imajući u vidu sve specifičnosti koje Crna Gora ima kao mali sistem, ali i ustavno opredjeljenje ekološke države“, kazao je Perović agenciji MINA.
On je podsjetio da su regionane sanitarne deponije bile kao adekvatna rješenja predlagana prije više od deset godina, navodeći da je u međuvremenu nauka otišla značajno dalje.
„Otpad se koristi za različite svrhe, između ostalog i kao energent, pa i to treba u vidu“, kazao je Perović.
On je pojasnio da se lokacije za deponije biraju po važećim zakonskim i podzakonskim aktima, i sve što je u skladu sa tim, kako je naveo, je pravo rješenje, „naročito ako i zainteresovana javnost kroz javnu raspravu podrži takva rješenja“.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Perović: Postojeće deponije dovoljne
Perović: Postojeće deponije dovoljne
U Crnoj Gori regionalne sanitarne deponije ne treba da budu jedino rješenje za upravljanje otpadom, a dvije postojeće su i više nego dovoljne, ocijenio je izvršni direktor Ekološkog pokreta Ozon Aleksandar Perović, navodeći da treba omogućiti primjenu savremenijih tehnoloških rješenja.
Portal AnalitikaIzvor