Prema izvještaju HSBC banke, PMI indeks industrijske aktivnosti pao je u julu u Kini sa 48,2 poena na 47,7 bodova, najniži nivo u 11 mjeseci. To je ujedno treći mjesec zaredom kako je taj indeks manji od 50 bodova, što ukazuje na slabljenje aktivnosti u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji, prenosi SEEbiz.
Podindeks zapošljavanja oslabio je na 47,3 boda, najniži nivo od vrhunca globalne finansijske krize početkom 2009. godine. To je samo nastavak niza podataka koji ukazuju na usporavanje rasta kineske ekonomije.
Nedavno je objavljeno da je u drugom tromjesečju kineski bruto domaći proizvod (BDP) porastao 7,5 odsto na godišnjem nivou, manje od 7,7 odsto u prethodnom kvartalu. To je najsporiji rast privrede u posljednjih 13 godina i već deveti kvartal u posljednjih deset kako se rast usporava.
“Usporavanje kineskog rasta postaje sve opasnije”, upozorio je ekonomista u Mizuho Research Institute, Yasuo Yamamoto.
Kineske vlasti spremne su da tolerišu određeno usporavanje rasta, ali tvrde da neće dozvoliti da se ono bude manje od sedam odsto. Zbog toga su najavili nove projekte koji bi trebalo da podstaknu potražnju za čelikom, cementom i građevinskim materijalom. Osim toga, kineske vlasti namjeravaju da restrukturiraju i druge tradicionalne industrije, poput brodogradnje.
Te industrije su donedavno bile glavni pokretači rasta kineske ekonomije, ali zbog slabljenja spoljnje i slabog rasta domaće potražnje, kapaciteti su postali znatno veći od neophodnih.
“Kina ne može da podstakne brži rast ekonomije zbog slabe spoljnje potražnje i problema prekapacitiranosti na domaćem tržištu. Zbog toga će stopa ekonomskog rasta u četvrtom tromjesečju vjerovatno pasti ispod sedam odsto, a u jednom od kvartalu naredne godine možda čak i ispod šest odsto”, kazao je istraživač u Kineskom udruženju makroekonomista, Wang Jian.
(MINA-BUSINESS)