Kraljevska porodica je saopštila da se Kejt porodila u 16 sati i 24 minuta i da je na svijet donijela mušku bebu tešku 3.790 grama. Porođaj je trajao 11 sati, objavio je Telegraf.
I mama i beba su dobro, saopšteno je iz Kensignon palate. Dijete će nositi titulu princa od Kembridža. Kako Guardian prenosi, Kejt će noć provesti u bolnici. Porođaju je prisustvovao i princ Vilijam.
Vijesti o porođaju stigle su iz Kensigtnon palate, domu gdje živi prinčevski par, što je neuobičajeno, jer ovakve informacije obično stižu iz Bakingemske palate.
Iako datum porođaja nije zvanično saopšten, već je kraljevska porodica navela da je termin sredinom jula, ostrvski mediji već danima su ispred bolnice u Londonu čekali kako bi ispratili dolazak na svijet u tom trenutku globalno najpoznatije bebe.
Dolazak na svijet kraljevske bebe izazvao je pravu histeriju.
Ispred bolnice Sveta Meri u zapadnom Londonu na stotine novinarskih ekipa više od nedelju dana čekaju kako bi ispratili dan kada će se Kejt poroditi.
U petak popodne kraljevska porodica nije htjela da potvrdi informaciju koja se pojavila da su princ i princeza otišli iz porodičnog imanja. Prema nekim očekivanjima, supruga princa Vilijama trebalo je da se prodi između 20. i 22. jula i to u bolnici u kojoj se oba puta porodila princeza Dajana, a ljekarsko osoblje je bilo u pripravnosti od sredine 19. jula. Takođe se već nedeljama spekuliše da li će biti dječak ili djevojčica, a kladionice su veću prednost davale upravo djevojčici.
Pored medija u pripravnosti je i britanska prijestonica. London je spreman da obilježi rođenje prvog djeteta princa Vilijama i njegove supruge Kejt ispaljivanjem 62 topovske salve sa Londonskog Tauera i lajt šouom duž rijeke Temze.
Vlasti Londonda su najavile da će po objavljivanju vijesti o rođenju kraljevske bebe jedna od glavnih atrakcija u gradu, panoramski Ferisov točak, poznat i kao Londonsko oko, biti osvijetljeno crvenim, bijelim i plavim reflektorima.
Kako prenosi AP, u Londonskom muzeju je u toku izložba odjeće bivših kraljevskih beba.
U međuvremenu je britanska kraljevska avijacija princu Vilijamu odobrila dvonedeljno porodiljsko odsustvo kada mu se bude rodilo dijete. Kraljevska porodica je, u skladu sa promjenama u britanskom društvu, modernizovala svoje stavove prema rođenju djece i roditeljstvu. Vilijamov otac, britanski prestolonasljednik princ Čarls, prisustvovao je rođenju svojih sinova, koji su došli na svijet u bolnici umjesto u kraljevskoj palati, kako je ranije tradicija nalagala.
Kolika je histerija zavladala zbog dolaska na svijet kraljevske bebe pokazuje i prava kladioničarska groznica u kojoj se osim na pol i ime bebe moglo kladiti i na to koje boje očiju će imati kraljevska beba do toga kako će se zvati njegova ili njena prva ljubav.
Izvor: b92.net