Predlog, koji je nakon inicijative više od 20 hiljada građana, parlamentu podnio poslanik Socijalističke narodne partije
Aleksandar Damjanović, podržali su poslanici Demokratske partije socijalista, Socijaldemokratske partije i SNP-a, dok su uzdržani bili predstavnici Demokratskog fronta, javlja Mina.
Damjanović je rekao da je Inicijativa potekla od građana i da je dostavljena parlamentu prije deset mjeseci, navodeći da Vlada nije podnijela inicijativu kao zakon.
On je naveo da sumnja da Vlada nije ranije predložila taj akt Skupštini, »jer je u prošlosti to rađeno shodno izbornim ciklusima«.
»Možda je neko želio da drži u pat poziciji osuđenike do narednih izbora, da bih to osujetio pretočio sam inicijativu u predlog zakona«, kazao je Damjanović, navodeći da je Vlada pozitivno ocijenila incijativu pola godine nakon njenog podnošenja.
On je kazao da je Crna Gora možda jedina država u kojoj više osoba čeka na izvršenje kazne, nego onih koji su zatvoru.
Damjanović je podsjetio da je podnio amandmane, kojima se traži da ne mogu biti amnestirane osobe koje su u prošlosti pomilovane, i da to pravo ne mogu koristiti zatvorenici koji su osuđeni zbog teškog ubistva.
Damjanović je kazao da su amandmani postali sastavni dio Predloga zakona, i da je nakon njihovog podnošenja taj dokument identičan ranijem aktu, koji je 2010. godine, usvojen najširim konsenzusom.
»Volio bih da to i sada bude slučaj, a potpuno sam otvoren za sugestije«, rekao je Damjanović.
Predsjednik Odbora, Rifat Rastoder kazao je da načelno podržava predlog, ali da treba konsultovati Vladu i podnosioce inicijative.
»Na taj način bi se došlo do najoptimalnijeg rješenja«, rekao je Rastoder.
Milorad Vuletić iz Demokratske partije socijalista (DPS) kazao je da je dobro što je predlog zakona o amnestiji knonačno u skupštinskoj proceduri.
On je rekao da amnestija nema veze sa izborima. »Da se ne bi čekalo na izbore i da ne bi bilo suvišne priče DPS će podržati predlog u načelu, uz prostor za podnošenje amandmana«, naveo je Vuletić.
Član Odbora Slaven Radunović je kazao da je inicijativa ozbiljna jer je potpisalo više od 20 hiljada građana.
On je rekao da je predlog specifičan u odnosu na ranije, i da Demokratski front smatra da taj akt treba da dođe do plenuma.
»Nije korektno da vršima kvalitativne korekcije predloga više od 20 hiljada ljudi, jer oni možda ne bi podržali nešto drugo. Treba da se izjašnjavamo o predlogu kako ga je incirila grupa građana, ako imamo suviše sugestija onda treba da ga odbijemo«, rekao je Radunović.
On je ocijenio da amandmani koje je podnio Damjanović mijenja suštinu predloženog zakona, i da će zbog toga predstavnici Fronta biti uzdržani.
Damjanović je kazao da su njegovi amandmani plod kontakata sa svim poslaničkim klubovima.
»Otvoren sam za dalje intervencije svih partija, kako bi se došlo do krajnjeg teksta koji će uvažiti ustavnost i zakonitost«, rekao je on.