Iz Ministarstva dalje podsjećaju da je struktura formirana tako što su započete široke konsultacije sa svim djelovima društva koji imaju interes da se uključe u proces i došlo se do formule po kojoj trenutno civilno društvo čini trećinu pregovaračkog tima.
- Crna Gora je
Osnovni princip kojim se Crna Gora rukovodila prilikom formiranja radnih grupa, odnosio se na to da u pregovaračku strukturu budu uključeni stručnjaci iz svih segmenata društva koji mogu da doprinesu kvalitetnom ispunjavanju evropskih zadataka. Pored ljudi iz državne uprave, čine je i eksperti iz parlamenta, nevladinog sektora, poslovne zajednice, sindikata, univerziteta i ostalih organizacija civilnog društva.
- U 33 radne grupe imamo 1.300 ljudi, od čega je 381 predstavnik civilnog sektora, što čini trećinu pregovaračke strukture. Oni na ekspertskom nivou aktivno doprinose radu grupa za pregovore – pojašnajvaju iz MVPEI.
Dodaju kako je saradnja predstavnika civilnog sektora i državne uprave dala vidljive rezultate. Kao ilustracija navodi se da su predstavnici NVO u radnoj grupi za 23. poglavlje - Pravosuđe i osnovna prava - koordinisali izradu pojedinih djelova akcionih planova za ovu oblast.
- To se pokazalo kao dobar pristup u procesu vođenja pregovora koji je rezultirao stvaranjem pozitivne sinergije celog društva i snaženju partnerstva i saradnje. Takođe, omogućilo je da evropsku integraciju doživimo kao naš zajednički zadatak i cilj, da obaveze na tom putu ne doživljavamo kao nešto što nam se nameće spolja, iz Brisela, nego kao našu unutrašnju potrebu, nešto na čemu treba da radimo skupa kako bismo zajedno izgradili bolje društvo - zaključuju u Lukšićevom kabinetu.