Zanimljivosti

Ovo je najstariji zapis na kineskom?

1207kamen
Ž
estoka debata izbila je među kineskim stručnjacima oko otkrića 5.000 godina starog pisma u znacima za koji neki vjeruju da predstavlja najstariji zapis na kineskom.

Ovo je najstariji zapis na kineskom?
Portal AnalitikaIzvor

Komadi keramike i kamenih posuda pronađeni na istoku Kine guraju "porijeklo pisanog jezika za 1.000 godina u prošlost", prenosi državni list "Global tajms".

Natpisi su stariji od proročanstava ispisanih na kornjačinom oklopu u vrijeme dinastije Šang (1600-1046 prije nove ere) iz kojih je, kako se vjeruje, poteklo kinesko pismo, prenosi AFP. Neki znaci složeni su tako da stručnjaci vjeruju da je riječ o kratkim rečenicama.

Li Boćian, profesor arheologije na Pekinškom univerzitetu, kaže da su simboli djelo drevne Liangdžu civilizacije koja je tokom neolita postojala u oblasti Džeđang gdje je zapis pronađen. Prema njegovim riječima nedavno otkriće pokazuje da je ta civilizacija već imala razvijenu strukturu odvajanja rečenica od riječi.

Drugi stručnjaci pak odbacuju toliki značaj otkrića. Arheolog Sju Hong sa Kineske akademije društvenih nauka skeptičan je po pitanju veze između zapisa i razvoja kineskog pisma.

"Čak i da su ti znaci karakteri oni su djelo davno izumrle istočnoazijske države koja je nestala prije dolaska Srednjeg kraljevstva", rekao je on na kineskoj verziji Tvitera - Veibu.

"Mnogi znakovi i nešto što liči na slova i karaktere koji su stariji od proročanstava pronađeni su u istočnoj Aziji", dodao je on.

Sja Đingčung, profesor kineskog jezika na pekinškom Univerzitetu tehnologije i biznisa, na Veibu je napisao: "Stručnjaci su dugo vjerovali da postoje stariji karakteri od proročanstava jer su proročanstva bila previše zrela a stariji jezici bi trebalo da budu slabije razvijeni".

Zapis je pronađen na predmetima koji su otkopani u Džeđangu u periodu od 2003. do 2006. godine.

Izvor: b92.net

Portal Analitika