Izvršni direktor organizacije LGBT Forum Progres, Zdravko Cimbaljević, podsjetio je da se Vlada, usvajanjem Strategije unaprijeđenja kvaliteta života LGBT osoba 2013-2018, obavezala da će biti utvrđen predlog zakona o registrovanom partnerstvu, koji će istopolnim zajednicama priznati prava prema međunarodnim ugovorima i opšte prihvaćenim pravilima međunarodnog prava.
»Usvajanje Strategije za nas u LGBT Forum Progres predstavlja izuzetan događaj. Time je zaokružen i završen 19 mjeseci dug proces izgradnje ovog važnog strateškog dokumenta«, rekao je on na Prvoj nacionalnoj dijalog sesiji Načelo jednakosti i LGBT prava: Registrovano partnerstvo.
Cimbaljević je poručio da žele da diskutuju o svim mogućim modelima, kako bi se vidjelo šta je to najprikladnije za Crnu Goru, da bi se na kraju kreirao zakon koji će istinski odražavati potrebe LGBT zajednice.
»LGBT Forum Progres ima na najvećem nivou saradnju sa holandskim organizacijama i institucijama koje rade na pravima LGBT zajednice i iskustva Holandije su koristile mnoge zemlje u svijetu. Ne znam koliko bi to zvučalo ambiciozno, ali mislim da holandsko iskustvo može biti odličan uzor Crnoj Gori«, rekao je on.
Pomoćnik ministra za ljudska i manjinska prava Blanka Radošević Marović poručila je da je registrovano partnerstvo veliki izazov u tradicionalnim sredinama, gdje, kako je kazala, porodične odnose regulišu stoljetna pravila koja su izrazito restriktivna. Prema njenim riječima, Akcionim planom za sprovođenje Strategije predviđeno je iniciranje projekta i izrada analize o standardima i različitim modelima zakona o registrovanom partnerstvu.
»I to prije svega uzimajući u obzir razvijene sredine kao što su Danska, Francuska i Holandija, pa će se uzeti u obzir modeli u ovim zemljama«, dodala je Radošević Marović.
Ona je saopštila i da će se uporednom analizom definisati i preporuke za izbor modela koji bi bio najprimjereniji crnogorskim uslovima. »Akcionim planom ova aktivnost je predviđena do kraja naredne godine«.
Istraživač kršenja ljudskih prava Aleksandar Zeković rekao je da se Strategija odnosi na period do 2018. i da je ta godina krajnji rok za usvajanje takvog zakona. Prema njegovim riječima, do kraja iduće godine mora se definisati koji su to politički najprihvatljiviji termini. Tu, smatra on, nije samo važno ono što će zastupati LGBT zajednica, nego šta su i politički uslovi da bi došli do određenih rješenja, od čega zavisi i dinamika rada nevladinih organizacija.
»Nema dileme da ovaj zakon neće biti usvojen, jer se to našlo u Vladinom dokumentu, Vlada je preuzela obavezu, ali treba vidjeti u kojim domenima ćemo insistirati da se ugrade minimalni standardi«, rekao je Zeković.
On smatra da će javnosti biti interesantno do kojih detalja će se ići u definisanju svih tih stvari, ocjenjujući da će interesantna biti pitanja koje će prezime partneri nositi, na koji način će dijeliti imovinu, mogućnost posjeta bolnicama, zatvorskim institucijama, pravo bolovanja, odsustva ili pravo nasleđivanja imovine, penzija.
Zeković smatra i da će biti neophodna međunarodna stručna pomoć.
»Optimista sam, jer smatram da Strategija garantuje da se ne može ići ispod međunarodnih standarda i da smo time i par koraka unaprijed u odnosu na druge zemlje«, rekao je on.
Zeković je poručio da je očekivanje da Vlada što prije izađe sa konkretnim planom mjera na koji način će se implementirati zadaci koji su za ovu godinu, a i godine koje slijede, predvđeni Strategijom.
Danijel Kalezić iz nevladine organizacije Kvir /Queer/ Montenegro podsjetio je da je ta organizacija uputila inicijativu za usvajanje zakona koji će dovesti do punog pravnog prepoznavanja istopolnih zajednica u Crnoj Gori. Oni su, naveo je, dali dva moguća rješenja.
»Jedan podrazumijeva izmjenu Ustava i definicije braka, a dalje Porodičnog zakona, kako bi brak kao institucija bio otvoren za osobe istog pola, a kao drugo rješenje smo predvidjeli kreiranje posebnog zakonskog rješenja«, rekao je Kalezić.
On je poručio da treba da bude izabran onaj model koji će da zadovoljava potrebe zajednice i da bude fokusiran na situaciju u Crnoj Gori.
Zeković je pojasnio da je LGBT Forum Progres izašao sa konceptom da registrovano partnerstvo treba biti otvoreno za sve. »Holandski model zagovora pristup da se radi o čvrstom partnertvu, ali koji podrazumijeva da je takva mogućnost data homoseksualnim i heteroseksualnim osobama«.
Zamjenik Ombudsmana Marijana Laković saopštila je da u više od 20 zemalja članica Savjeta Evrope istopolni parovi mogu da se vjenčaju ili registruju partnerstvo.
Ona je podsjetila da Hrvatska ima zakon o istopolnim građanskim zajednicama, koji priznaje kohabitaciju istopolnih parova sa ograničenom svrhom, ali im ne daje mogućnost za registrovanje.
Kad je u pitanju situacija u Crnoj Gori, kako je rekla, treba otvoriti pitanja da li će registrovana partnerstva biti dostupna i hetero parovima, ili samo istopolnim, kao i koje vrste prava će se podrazumijevati donošenjem zakona i da li će stranac moći da registruje partnerstvo u Crnoj Gori.