On je naveo da postoji više problema, odnosno izazova sa kojima se suočavaju pojoprivredni proizvođači.
»Potrebno je imati održivu poljoprivrednu proizvodnju, koja je povezana sa pitanjima prehrane, rastućim brojem stanovnika, borbom protiv siromaštva i investicijama«, rekao je Ivanović na konferenciji za novinare.
Izazov, kako je rekao, predstavljaju i rastući rizici koji podrazumijevaju klimatske promjene, grad, sušu, poplave, najezde štetočina, zbog čega je potrebno bolje upravljanje rizicima.
Takođe, tokom procesa pristupanja Evropskoj uniji (EU) postavljaju se standardi koji će dominantno opredijeliti način u poslovanju u narednim decenijama.
»U tom cilju potrebne su mjere i aktivnosti koje će doprinijeti rastu poljoprivredne proizvodnje, veće učešće poljoprivrede u bruto domaćem proizvodu (BDP), rast zaposlenosti, smanjenje uvoz, kao i mjere i aktivnosti koje će doprinijeti stvaranju uslova da uvoz supstituišemo domaćom proizvodnjom i prelazimo na rast izvoza«, precizirao je Ivanović.
Prema njegovim riječima, fokus je stavljen na investicije u poljoprivredi, kroz jačanje IPARD agencije, jačanje međunarodne saradnje, promociju investicionog potencijala, ranije pripreme agrobudžeta.
»Poglavlje 11 poljoprivreda i ruralni razvoji biće jedno od najizazovnijih u procesu pregovora, zbog kompleksnosti zajedničke poljoprivredne politike i osjetljivosti ovog sektora«, dodao je Ivanović.
Udio poljoprivrede u BDP-u je 8,3 odsto, oko 49 hiljada domaćinstava živi direktno ili indirektno od poljoprivrede, zbog čega ona ima ogroman ekonomski i socijalni značaj.
»Potrebno je inkorporirati EU zakonodvstvo i primijeniti oko pet hiljada propisa«, rekao je Ivanović.
Predstavnik Generalnog direktorata za poljoprivredu i ruralni razvoj pri Evropskoj komisiji, Silva Rodrigez kazao je da je nova Zajednička poljoprivredna politika - politika EU, čiji je cilj da se obezbijede veći standardi za poljoprivrednike, priušte bolje cijene za potrošače i obezbijedi bezbjednost u snabdijevanju hranom.
»Prioritet je da se obezbijedi kvalitet, dobrobit životinja i sve to čini konkurentnu tu našu politiku i očuva dinamiku i održivost«, rekao je Rodrigez.
On je ocijenio da je potrebna politika koja daje pravac poljoprivrednicima, obezbjeđuje kvalitet hrane i zadržava stanovništvo u ruralnim područjima.
»Omogućiće se direktna plaćanja, ojačati pozicija poljoprivrede u proizvodnom lancu voća i sve to čini ovu politiku efikasnijom. Distribucija plaćanja između i u okviru zemalja omogućiće poljoprivrednicima da se bolje razvijaju«, smatra Rodrigez.
Crna Gora je zemlja kandidat, što je značajan korak u pristupanju EU.
»U poljoprivrednom sektoru postoji stalna evolucija, opisana u politici. U tom sektoru postoje šanse koje treba iskorišćavati, pri čemu treba dovesti stabilnost u taj sektor«, rekao je Rodrigez.
Poljoprivrednici će, kako je naveo, na tržištu EU imati mnogo više prilika.
»Moći će da prodaju proizvode mnogo većem broju ljudi, pogotovo kada je u pitanju organska proizvodnja, zato što su nam potrebni kvalitetni proizvodi«, rekao je Rodrigez. (Mina business)