Abiznis

Lukšić: Neusvajanje rebalansa vodi gašenju KAP-a

luksokapuuok
Eventualno neusvajanje rebalansa budžeta u Skupštini moglo bi imati krajnje konkretnu ekonomsku implikaciju u gašenju Kombinata aluminijuma (KAP), što bi negativno uticalo na ekonomski rast i budžetske prilike, ocijenio je ministar vanjskih poslova i evropskih integracija Igor Lukšić.

Lukšić: Neusvajanje rebalansa vodi gašenju KAP-a
Portal AnalitikaIzvor

- To može uticati i na dalje komplikovanje crnogorskih energetskih perspektiva, jer može usložiti odnos investitora kada su u pitanju gradnja novih objekata, investiranje u energetsku mrežu u Crnoj Gori, kao i velika infrastrukturna energetska povezivanja, koja mogu biti usporena ukoliko Vlada ne bude imala jasan odnos prema problemima koji se tiču odnosa KAP-a i Elektroprivrede, rekao je Lukšić nakon sastanka sa rumunskim ministrom vanjskih poslova Titusom Korlateanom (Corlatean), javila je Mina business.

Lukšić je dodao i da ne treba zaboraviti da su KAP i EPCG crnogorske kompanije, koje zapošljavaju ljude iz Crne Gore, imaju obevezu da plaćaju poreze crnogorskom budžetu i odgovorne su za sudbine brojnih preduzeća i porodica koje od njih zarađuju. »Mislim da tu ne možemo presijecati preko koljena«, naveo je Lukšić.

On smatra i da bi eventualno neusvajanje rebalansa budžeta u Skupštini, koje se najavljuje, predstavljalo novu političku realnost na bazi koje predsjednik Vlade, Milo Đukanović i Demokratska partija socijalista (DPS) treba da zauzmu stav.

»Nakon takvog slučaja, odnosno nove političke realnosti, vidjećemo šta su sve opcije za prevazilaženje takve situacije, jer ona može imati ozbiljne ekonomske implikacije«, saopštio je Lukšić.

On je, po pitanju davanja državnih garancija za kredite KAP-a kod ruske VTB i mađarske OTP banke, kazao da se Vladi površno spočitava da nije računala na ekonomske efekte njihovog aktiviranja u nekom trenutku.

»Ja na to odgovaram – izvinite, da li je neko računao na negativne efekte koje smo mogli imati svih ovih godina da je KAP zatvoren 2009. godine, što se moglo lako desiti. Mislim da bi ekonomski rast u tom slučaju bio manji, a rupa u budžetu i javni dug veći«, poručio je Lukšić.

On smatra da je problem nastao u trenutku kada je stečaj kao opcija efektuiran, što su u Vladi, kako tvrdi, znali čitavo vrijeme.

»Po meni je odgovornost za postojeću situaciju na onima koji su zagovarali stečaj i mislili da je bolje kiksati 100 miliona eura, a ne pregovarati o restrukturiranju KAP-a. Da je prihvaćen prošlogodišnji predlog Vlade, danas KAP ne bi bio u stečaju, ne bi padale garancije, ne bi bio takav dug za struju i preduzeće bi bilo perspektiva za zaposlenje 500 do 600 radnika«, rekao je Lukšić.

On je dodao da danas imamo potpuno drugu situaciju, kao i da bi pitanje odgovornosti trebalo posmatrati šire.

»Neizglasavanje rebalansa uticalo bi i na pozicije EPCG, čiji je država većinski vlasnik. Da li nam odgovara gubitak EPCG od 50 do 60 miliona eura? Svakome je jasno da taj gubitak znači i minus 32 miliona eura, koliko je učešće Vlade u EPCG«, kazao je Lukšić.

On smatra da je jedino rješenje za postojeću situaciju, kada je u pitanju isplata državnih garancija VTB i OTP banci, da Ministarstvo finansija pokuša da dogovori što povoljniju dinamiku izmirivanja tih obaveza. »Vjerujem da će se to desiti i da ni na koji način neće biti ugrožena likvidnost budžeta«, zaključio je Lukšić.

 

 

Portal Analitika