Zanimljivosti

Konstruisano prvo živo vještačko uvo (VIDEO)

vjestackouvouok
Uz pomoć trodimenzionalnog (3D) štampača, jedne laboratorijske šolje i nekoliko kravljih ćelija, istraživači američkog Univerziteta Prinston "odgajili" su vještačko uvo koje može da, kao i prirodno, prima i prenosi zvuk, javile su agencije.

Konstruisano prvo živo vještačko uvo (VIDEO)
Portal AnalitikaIzvor

Naučnici su u štampač stavili ćelije krave i tečni gel, a zatim sitne čestice srebra. Štampač je programiran da taj materijal oblikuju u "bioničko uvo", a čestice srebra u kružnu antenu. Kao i bilo koja antena, i ova može da prima radio-signale koje će "uvo" pretvoriti u zvuk.

"3D uvo" nije planirano kao zamjena za ljudsko, već je cilj tog istraživanja da dođe do novog metoda kombinovanja elektronike sa biološkim materijalom.

"To je zapravo više dokaz mogućnosti '3D' štampanja", rekao je Majkl Mekalpin, profesor koji upravlja tim poslom i dodaje da "većina ljudi koristi '3D' štampanje za izradu pasivnih predmeta, kao što su figurice i nakit".

Pošto se "odštampa", "3D" uvo je meko i prozirno. Gaji se u laboratorijskoj posudi još deset nedjelja, ćelije se umnožavaju, nastaje boja kože i formira se tvrdo tkivo oko antene.

Mekalpin i njegov tim su prikazali sposobnost antene da uhvati radio-signale tako sto su na zadnju stranu "uveta" stavili elektrode tokom štampanja. Kada su paru "odgajenih ušiju" emitovali snimak Betovenove "Elize", elektrode su žicom prenijele signal do zvučnika, i muzika se čula jasno i bez smetnji.

Iako je to novo istraživanje samo jedna od varijanti u oblasti kibernetike u kojoj se biologija kombinuje s tehnologijom, Mekalpin je rekao da bi njegovo istraživanje moglo da dovede do vještačke zamjene za ljudske funkcije, i do neke vrste "elektronskog šestog čula".

"Pošto svijet sve više postaje digitalan i elektronski, mislim da ćemo sve manje mariti za svojih pet tradicionalnih čula", rekao je on. "Željećemo da nam nova čula omoguće neposrednu elektronsku komunikaciju s našim mobilnim telefonima i laptop-uređajima", kaže Mekalpin.

(foto: b92.net)

 

 

Portal Analitika