Zanimljivosti

Naučnici izumili sočiva za teleskopski vid

socivateleskuok
Naučnici su uspjeli da naprave kontaktna sočiva, koja kada se iskombinuju sa specijalnim naočarima, njihovim korisnicima obezbjeđuju "super vid", prenijeli su mediji.

Naučnici izumili sočiva za teleskopski vid
Portal AnalitikaIzvor

Kombinacijom naočara i sočiva omogućava se izoštravanje detalja posmatranih objekata i do 2,8 puta, a sočiva su proizvedena kako bi pomogla ljudima koji pate od poremećaja vida u starosti.

Makularna degeneracija oka, koja je povezana sa starenjem, najčešći je poremećaj vida i oštećuje makulu - dio oka koji je zadužen za obradu finih detalja. Kako dolazi do njenog oštećenja, gubi se mogućnost prepoznavanja lica i obavljanja uobičajenih zadataka poput, vožnje automobila, čitanja i ostalih stvari koje zahtjevaju uočavanje detalja.

Novo sočivo posjeduje centralni dio koji propušta svjetlost za normalan vid, a teleskopski djelovi sočiva se nalaze u "prstenu" oko centralnog dijela, dok tanka aluminijumska ogledala koja u sebi nose poseban obrazac za uvećanje odbijaju svjetlost četiri outa oko "prstena" prije nego što ih propuste direktno do retine.

Prilikom normalnog korišćenja uvećana slika se ne vidi jer je blokirana od strane polarizujućih filtera zajedno sa naočarima. Korisnici to mogu da regulišu tako što će promijeniti filtere i tako omogućiti da svjetlo pada na retinu nakon što prođe kroz uvećavajuće staklo.

Za ovaj novi sistem filtracije svjetlosti naučnici su koristili adaptiran par naočara koje Samsung proizvodi kao dodatak za njihove 3D televizore. Prilikom normalne upotrebe ove naočari kreiraju 3D efekat tako što blokiraju lijevo ili desno sočivo.

Prilikom nošenja sočiva najvažnija stvar je bila da se omogući da kiseonik nesmetano prolazi do oka, naročito do rožnjače za čije je funkcionisanje, neophodan.

"Najveći problem je bio da sočiva napravimo propusnim, to jest da im omogućio da "dišu", jer ukoliko nosite sočiva duže od 30 minuta to je neophodno, pa smo to riješili tako što smo unutar njih napravili male kanaliće kroz koje može da se kreće kiseonik" saopštio je doktor Erik Trembli koji je bio uključen u razvoj sočiva.

U planu je ozbiljnije testiranje ovih novih sočiva nakon prvog testa u novembru, jer naučnici žele da stvore takvo pomagalo koje bi onima koji imaju problema sa vidom omogućili da ova teleskopska sočiva nose cio dan.

Prve ocjene ovih novih sočiva su izuzetno povoljne, a naučnici se nadaju da će ona u budućnosti veoma pomoći ljudima sa makularnom degeneracijom oka i povrate funkcije koje su im potrebne za obavljanje svakodnevnih poslova.

Oni ne sumnjaju da će ovaj pronalazak, ukoliko prođe uspješne testove, naći široku primjenu u medicini, a vojska je već izrazila interesovanje za ovaj proizvod koji bi vojnicima na terenu značajno povećao preglednost.

 

 

Portal Analitika