Na vrhu liste najvećih poreskih dužnika nalazi se hercegnovska kompanija „Pantomarket“ koja duguje 7,9 miliona eura, „Ave Marija Koljčević“ za poreze duguje 5,5 miliona eura, Rudnik uglja duguje 5 miliona eura i Duvanski kombinat u stečaju je sa dugom od 3,8 miliona eura.
U Pozitivnoj se pitaju kako i na koji način je uopšte dozvoljeno da se napravi toliki poreski dug. U toj partiji htjeli bi znati i koji su to modaliteti da neka firma može nesmetano da radi a da u isto vrijeme ne reguliše zakonske i poreske obaveze.
- Interesantno je primjetiti da pojedine kompanije sa crne liste učestvuju i dobijaju milionske tendere uprkos činjenici da su u isto vrijeme poreski dužnici. Zar sama činjenica da je neko poreski delikvent nije dovoljna da se neko eliminiše iz tenderske utrke? Pod kojim uslovima i čijem odobrenju je dozvoljeno Elektroprivredi Crne Gore i Rudniku uglja da kao monopolske kompanije dođu na crnu listu poreskih ne- platiša? Sve su ovo pitanja na koja ćemo teško dobiti odgovor dok je sadašnje vlasti- navodi Đurović u saopštenju.
Pozitivna Crna Gora pozdravila je potez Poreske uprave koja je nešto ranije objavila bijelu listu najurednijih poreskih platiša a sada i crnu listu neplatiša.
- Svakako bi bilo bolje da je to uradila mnogo ranije. Dovoljan je i letimičan pogled na te dvije liste i može se uočiti da je veliki broj biznismena koje promoviše ova vlast, koja su najčešće i zvučna imena iz svijeta poslovnog „džet seta“ na crnoj listi poreske uprave. Nije najveći problem što su oni na crnoj listi, problem je što su većinu građana Crne Gore doveli na crnu listu na kojoj se nalaze nevine žrtve crnogorske tranzicije. Ako ovoj tamnoj listi dodamo i listu od skoro 15.000 preduzeća koja su u blokadi, jasno je kuda nas vodi sadašnja ekonomska politika ove vlasti- navodi se u saopštenju Đurovića.
Pozitivna Crna Gora zahtijeva hitnu reformu u pristupu crnogorskoj ekonomiji i napominje da su sadašnji kreatori ekonomskog ambijenta nesposobni upravljati ekonomijom države.
- Naredni korak je ustupanje mjesta onima koji za razliku od njih imaju radne navike, iskustvo u privredi, znanje i viziju. Potom moramo konačnon promovisati radnike i kompanije koje uredano plaćaju poreze i time, čak i u ovim okolnostima, omogućavaju funksionisanje kompletnog državnog aparata. Samo tako možemo krenuti u ozdravljenje domaće privrede, a sve ostalo je demagogija i nastavak partijskog kadriranja na uštrb kvaliteta privrede, a samim tim i životnog standarda svih građana- zaključuje se u saopštenju Đurovića.