Rastoder je kazao da je SDP ozbiljna partija i da je rebalans budžeta suviše ozbiljno pitanje "da bismo se igrali kako ko hoće".
- Predstoje analize jer predlog rebalansa budžeta još nijesmo zvanično dobili, ali već sada imamo rezerve prema tom aktu. Pretpostavljam da će svi poslanici glasati onako kako bude zvaničan stav poslaničkog kluba i partije, a što je već iskazano kroz odnos ministara iz redova SDP-a na sjednici Vlade, rekao je Rastoder.
On je izbjegao direktan odgovor na pitanje da li neusvajanje rebalansa budžeta neminovno za sobom povlači pad Vlade.
- O tome ćemo kasnije, da vidimo šta će se dešavati u proceduri odlučivanja o rebalansu budžeta, dodao je Rastoder.
Poslanik SDP-a, Džavid Šabović, saopštio je da će biti uzdržan prilikom glasanja o rebalansu budžetu.
- Mislim da će i ostali poslanici SDP-a tako glasati. To bi bio normalan slijed priče o KAP-u koju smo mi iz SDP-a pričali od početka, poručio je Šabović.
Po mišljenju profesora Svetozara Jovićevića logično je da neusvajanje rebalansa znači pad Vlade, jer se on usvaja u istoj proceduri kao i budžet.
- Logika diktira da i neusvajanje rebalansa budžeta, čak i da nije ovako velik kakav je predložen, automatski zahtijeva da Vlada podnese ostavku, objašnjava on.
Profesor Jovićević dodaje da je situacija odavno toliko složena i da se nagomilalo problema i afera, te da je veliki broj računa došao na naplatu i da je Vlada morala već da podnese ostavku ili bude smijenjena.
Rebalansom, koji je Vlada usvojila u četvrtak većinom glasova, dok su ministri iz Socijaldemokratske partije (SDP) bili uzdržani, je predviđeno prebijanje dugova države, Kombinata aluminijuma (KAP) i Elektroprivrede (EPCG) o trošku građana u iznosu od 61 milion eura i novo zaduženje od 102 miliona eura.
Izvor: dan