Abiznis

SAD najbolje za investicije

28sad
S
jedinjene Američke Države (SAD) vratile su se, nakon 12 godina, na čelo liste 25 zemalja svijeta koje direktori kompanija smatraju najboljim za direktne strane investicije, saopšteno je iz globalne konsultantske agencije A.T. Kirni /Kearney/.

SAD najbolje za investicije
Portal AnalitikaIzvor

SAD su potisnule sa prve pozicije Kinu zahvaljujući povećanju konkurentnosti zaposlenih, slabijem kursu dolara, ubrzanom razvoju proizvodnje nafte i gasa iz škriljaca i snažnom oživljavanju tržišta nekretnina. 

SAD su se na ovogodišnjoj listi povjerenja za direktne strane investicije pomjerile za tri mjesta, uprkos ozbiljnoj nesigurnosti budžetske politike i problemu brzo rastućeg nacionalnog duga, navela je agencija A.T. Kirni, prenosi Biznis.ba.

Ta konsultantska kuća je sprovela istraživanje u oktobru i novembru prošle godine među više od 300 korporativnih top-menadžera iz 28 zemalja.

Svoju poziciju na listi je najviše poboljšala Kanada, koja je skočila 16 mjesta na četvrtu poziciju, iza druge Kine i trećeg Brazila, a ispred pete Indije.

Iz Evrope su među prvih deset samo Njemačka i Britanija koje, prema konsultantskoj agenciji nude investicione prilike koje se i dalje smatraju sigurnima i povoljnima, uprkos dužničkim i političkim problemima Evrope.

Zemlje srednje i istočne Evrope predstavlja samo Poljska, koja je poboljšala poziciju za četiri mjesta i dospjela na 19.

Čile i Argentina su se vratili među 25 investiciono najprivlačnijih zemalja poslije više od decenija izostanka, što ilustruje povratak resursima bogate Južne Amerike u prvi plan interesa investitora.

Indeks rangira zemlje na osnovi očekivanja kako političke, ekonomske i regulatorne promjene utiču na direktne strane investicije, odnosno ulaganja direktno u kompanije i ekonomiju.

Dok su se o izgledima SAD ispitanici izražavali najoptimističnije, u pogledu Evrope su pokazali najveći pesimizam. Prema 62 odsto učesnika istraživanja, Evropu u naredne tri godine očekuje stagnacija ili povratak u recesiju, dok 63 odsto ispitanika očekuje ekonomski rast SAD.

Sjedinjene Države su šestu godinu uzastopno, po apsolutnim mjerilima, najveći primalac stranih investicija.

Kina je ove godine izgubila prvo mjesto zbog nastojanja Pekinga da preorijentiše usko usmjerenu ekonomiju na industriju i izvoz, na domaću potrošnju. U vezi s tim su i povećani troškovi tamošnje radne snage, koji su u odnosu na 2007. godinu udvostručeni, kao i rast domaće valute.

To su faktori koji smanjuju konkurentnost Kine, u odnosu na druge jeftine baze za proizvodnju, kao što je, na primjer Meksiko, navela je agencija A.T. Kirni.

(MINA-BUSINESS)

Portal Analitika