Najveći procenat domaćinstava u Crnoj Gori posjeduje ili ’običan’ TV sa katodnom cijevi ili LCD TV, navodi se u Istraživanju javnog mnjenja o uvođenju digitalne televizije u Crnoj Gori.Kada je riječ o stepenu znanja o tome da li imaju mogućnost prijema HD signala, značajan procenat ispitanika ne zna da li njihovi TV uređaji imaju mogućnost prijema, što predstavlja 34,7 odsto uzorka.
Domaćinstva ostvaruju prijem TV signala u 65,6 odsto slučajeva ili putem kablovske distribucije od postojećih provajdera kablovske TV ili putem Interneta (Extra TV).
Polovina anketiranih ispitanika smatra da postojeća programska ponuda donekle zadovoljava njihove potrebe i to se mahom odnosi na domaćinstva iz centralnog regiona. Obrazovni program, filmski i serijski program, kao i sportski program predstavljaju sadržaje koje treba dodatno obogatiti, smatraju ispitanici.
Kada je riječ o kupovini novih TV prijemnika, najveći procenat domaćinstava (80,9 odsto) ne planira kupovinu novog TV prijemnika u sledećih godinu dana. Nadalje, 86,7 odsto ne planira da u sledećih godinu dana počne koristiti novi i drugačiji prijem TV signala. U odnosu na procenat domaćinstava koja planiraju korišćenje novog prijema TV signala, oni bi isti koristili putem kablovske distribucije (42,8 odsto), a potom putem Interneta (26,6 odsto) i satelitske antene (13,3 odsto).
Značajan procenat ispitanika nije informisan o predstojećem prestanku analognog emitovanja TV signala, što predstavlja 60,4 odsto uzorka. Na drugoj strani, oni ispitanici koji su informisani najčešće su se informisali putem TV-a (61,1 odsto), od prijatelja/rođaka (29,3 odsto) ili putem Interneta (28,8 odsto).
Kada je u pitanju percepcija troškova, najveći procenat ispitanika smatra da će im prelazak na digitalno emitovanje donijeti dodatne troškove, što se odnosi na 63,1% ispitanika iz uzorka. Očekivanja 73,3 odsto ispitanika govore da će se troškovi kretati u intervalu od 10 eura do 50 eura.
Građani bi se u najvećoj mjeri željeli informisati o predstojećem procesu digitalizacije putem televizije (TV emisija, vijesti i priloga), Interneta ili web sajta emitera/regulatorne agencije. Istraživanje je realizovano na uzorku od 800 domaćinstava, odnosno punoljetnih građana Crne Gore kada je riječ o pitanjima poznavanja procesa digitalizacije, percepciji o postojećim i budućim tehničkim preduslovima za njegovu realizaciju.
„Istraživanje javnog mnjenja o procesu uvođenja usluga digitalne televizije u Crnoj Gori” realizovano je u okviru Projekta „Digitalna televizija u jugoistočnoj Evropi – SEE Digi.TV“ . Aktivnosti projekta finansira Evropska unija (EU) sa 85% sredstava iz Instrumenta pretpristupne pomoći (IPA), dok se 15% odnosi na učešće crnogorskih partnera - Agencije za elektronske medije (AEM) i Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost (EKIP).