Kako je saopšteno iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja, kampanja će biti sprovedena u okviru projekta iskorenjivanja bolesti bjesnila.
- Avioni koji izbacuju mamce s vakcinama protiv bjesnila narednih dana preletjeće cijelu teritoriju Crne Gore i distribuiraju mamce s vakcinama, izuzimajući vodne i urbane površine. U kampanji će biti upotrijebljeno više od 250 hiljada vakcina-mamaca, kaže se u saopštenju.
Navodi se da se kao mjera za kontrolu i iskorijenjivanje bjesnila, divlje životinje moraju vakcinisati najmanje pet godina - dva puta godišnje, u proljeće i u jesen, sa ciljem zaštite zdravlja ljudi i domaćih životinja i dobijanja statusa zemlje slobodne od bjesnila.
- Iako do sada nijesu zabilježene nikakve neželjene posljedice po ljude, Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Veterinarska uprava skreću pažnju građanima da se u narednom periodu, iz aviona, bačeni mamci sa vakcinama mogu naći u prirodi, pa su zato potrebne određene mjere opreza, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su upozorili da ne treba dodirivati mamce sa vakcinom, jer su oni namijenjeni lisicama.
- Posebno važno je to objasniti djeci. Ako u svom dvorištu, bašti ili na imanju pronađete mamac vakcine za divlje životinje, stavite rukavice ili plastičnu kesu na ruke i bacite mamac u obližnju šumu, dodali su oni.
Navodi se da u slučaju dodira mamca nezaštićenom rukom, treba dobro operiti ruke deterdžentom i vodom.
- Takođe, ako ste dodirnuli kapsulu koja se nalazi u unutrašnjosti vakcine-mamca, osim da operite ruke, treba da se obratite ljekaru. Dvije nedelje nakon vakcinacije, pse i mačke držite zatvorene i nemojte im dozvoliti, kao ni drugim domaćim životinjama, da budu u zoni vakcinacije, upozorili su iz Ministarstva.
Oni su saopštili da je vakcina koja je dopremljena u Crnu Goru, dobavljač Bioveta, testirana od Nacionalne referentne laboratorije za bjesnilo u Češkoj, kao i od strane samog proizvođača.
- A takođe su dobijena odobrenja za pružanje usluga iz vazduha za distribuciju vakcina-mamaca od crnogorske Agencije za civilno vazduhoplovstvo, kao i dozvola za stavljanje lijeka u promet, izdata od strane Agencije za lijekove i medicinska sredstva Crne Gore, precizirali su iz Ministarstva.
Oni su podsjetili da je oralna vakcinacija lisica višegodišnji program iskorjenjivanja bjesnila, zajednički finansiran od Evropske unije i Crne Gore.
- Prva vakcinacija sprovedena je u jesen 2011. i sredstva za tu, i kampanju u proljeće prošle godine, obezbijeđena su od Evropske komisije. Za sprovođenje treće i četvrte kampanje, odnosno nabavku vakcina-mamaca za oralnu vakcinaciju divljih životinja protiv bjesnila i vazdušnu distribuciju vakcina-mamaca na cijeloj teritoriji Crne Gore, obezbijeđena sredstva iz budžeta države, zaključuje se u saopštenju.
Foto: cdm.me