Društvo

Šta ćete čitati ovog ljeta

citanjeovook
Literatura za plažu” termin je koji često sa sobom nosi i oznake “lako štivo”, “ljubići”, “krimići”... Da to ne mora uvjek biti tako, tvrdi američki časopis “Time”, koji je sastavio svoju listu idealnih knjiga za ljeto.

Šta ćete čitati ovog ljeta
Portal AnalitikaIzvor

Na listi časopisa “Time” našla su se prilično šarenolika izdanja, za koje uredništvo časopisa tvrdi da su se izdvojila tokom proteklih nekoliko decenija.

Tako je svoje mjesto, sasvim zasluženo, dobio prvi roman Umberta Eka “Ime ruže”. Djelo čija je radnja dostojna najboljih krimi romana, izdvaja se i mudrim opažanjima Eka i briljantnim rukopisom, zbog čega bar jedan primjerak “Imena ruže” treba da se nađe na svakoj plaži.

Za one koji su skloni romansama, dobra preporuka mogla bi da bude “Ljubavna priča” Erika Segala. Knjiga je sedamdesetih godina osvojila bestseler liste i na vrhu ostala četrdesetak sedmica. Tome je doprinio i film sa Rajanom O’ Nilom i Eli MekGrou, koji je u bioskope stigao za nepunih godinu dana. Izvjestan doprinos popularnosti omogućio je i reklamni slogan “Voljeti nekog znači da nikada ne morate da kažete da vam je žao” u kom su se pronašle mnoge zaljubljene duše.

Na listi su se našli i “klasici za ljetnju vrelinu” s početka devedesetih kao što su “Dosije Pelikan”Džona Grišama ili “Američki psiho” Breta Istona Elisa. Tu je i “Krpar, krojač, soldat, špijun” Džona Le Karea, koji je publiku osvojio još sredinom sedamdesetih, da bi veliku pažnju dobio i nedavnom filmskom ekranizacijom sa Gerijem Oldmanom.

Na listi se našao i neizbježni “Da Vinčijev kod” Dena Brauna, dok je iz serijala o Hariju Poteru izdvojena četvrta knjiga “Hari Poter i vatreni pehar” Dž. K. Rouling.

Svoje mjesto dobilo je i djelo “Djevojčica koja se igrala vatrom”, drugi dio popularne trilogije “Milenijum” Stiga Lašona, ali i prošlogodišnja književna senzacija “Gone Girl” Džilijan Flin.

(b92.net)

 

 

Portal Analitika