Ministarstvo finansija, uputilo je javni poziv za učešće u konsultacijama- na izradi novog Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma. Zakon o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma je donešen još krajem 2007.godine a od tada je pretrpio nekoliko velikih promjena.
Očigledno je da su relativno slabi rezultati u borbi protiv pranja novca i usklađivanje sa propisima EU, motivisali Vladu da piše novi zakon. Naime, u Crnoj Gori su donešene tek nekoliko pravosnažnih presuda u slučajevima pranja novca. Uostalom, jedan od prvih poteza Vlade premijera Mila Đukanovića početkom aprila bio je smjena direktora Uprave za sprječavanje pranja novca i finansiranja terorizma Predraga Mitrovića.
Novim zakononom biće obuhvaćena daleko veća kontrola banaka, protoka novca ali i prometa neketnina.
Prema podacima sa sajta Ministarstva finansija, novi zakon će se oslanjati na preporuke radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca (FATF), direktivom 2005/60/EC Evropskog parlamenta i Savjeta od 26.10. 2005. godine o sprječavanju korišćenja finansijskog sistema u svrhe pranja novca i finansiranja terorizma (32005L0060), Direktivom 2006/70/EC od 1. avgusta 2006.godine kojom se propisuju mjere za implementaciju Direktive 2005/60/EZ Evropskog parlamenta i Savjeta u vezi sa definicijom ‘politički eksponiranog lica’ i tehničkih kriterijuma za pojednostavljene procedure pregleda i praćenja klijenata i za izuzimanje na osnovu finansijske aktivnosti koja se obavlja povremeno ili na ograničenim osnovama.
Preporukama radne grupe za finansijske mjere protiv pranja novca (FATF) bliže će se u novom zakonu urediti pitanja pitanja koja se tiču procjenjivanja rizika i primjenjivanja pristupa zasnovanih na riziku, međunarodnu saradnju i koordinaciju, ciljane finansijske sankcije vezane za terorizam i finansiranje terorizma; dodatne mjere za određene klijente i aktivnosti i usluge prenosa novca. Preporuke predviđaju i uređenje pitanja mjera provjere identiteta i praćenja poslovanja klijenta (CDD) i vođenja evidencije, elektronske transfere, prijavljivanja sumnjivih transakcija i mjere provjere identiteta i praćenja poslovanja klijenta, navode iz Ministarstva finansija.
Direktivom 2005/60/EC Evropskog parlamenta i Savjeta o sprječavanju korišćenja finansijskog sistema u svrhe pranja novca i finansiranja terorizma bliže se uređuju pitanja koja se odnose na utvrdjivanje i provjeru identiteta klijenata preko trećeg lica, kao i pitanja koja se odnose na terminološke izmjene. Navedenom direktivom će se važeći Zakon uskladiti sa članom 32 iste koji definiše da će zemlje članice će tražiti od svojih kreditnih i finansijskih institucija da imaju sisteme koji će im omogućiti da brzo i u potpunosti odgovore na zahtjeve od strane FOS ili od strane drugih organa, u skladu sa svojim nacionalnim zakonodavstvom, u skladu sa time da li održavaju ili su održavali tokom poslednjih pet godina, poslovni odnos sa preciziranim fizičkim ili pravnim licima i o prirodi tog odnosa, piše u preporukama.
Direktivom 2006/70/EC od 1. avgusta 2006.godine bliže će se urediti pitanja koja se odnose na politički eksponirana lica i tehničkim kriterijumima za pojednostavljenu proceduru provjere identiteta i praćenja poslovanja klijenta, piše u javnom pozivu. U pozivu nije navedeno kada će biti završen novi zakon.