Društvo

IA: Predlog Strategije predstavlja korak unazad

0404institutalternativaok
P
redlog Strategije razvoja sistema socijalne i dječje zaštite se oslanja na nevažeći Zakon i time dovodi u pitanje dugogodišnji proces reformi ove oblasti. Predlog Strategije odražava površan pristup i nezainteresovanost države u definisanju dugoročnih prioriteta u ovoj oblasti, navodi se u saopštenju Instituta Alternativa, dostavljenom Portalu Analitika.

IA: Predlog Strategije predstavlja korak unazad
Portal AnalitikaIzvor

 

IA je u nastojanju da predlagaču skrene pažnju na određene nelogičnosti, podsjeti na planirane a  zaboravljene mjere i aktivnosti i usmjeri dalju dinamiku rada na izradi novog strateškog okvira,  uputio Ministarstvu rada i socijalnog staranja komentare na predlog Strategije razvoja socijalne i dječje zaštite za period od 2013. do 2017. godine.

- IA je predlagaču ukazao na neusklađenost novog zakonodavnog i predloženog strateškog okvira socijalne i dječje zaštite. Učinjeni izuzetak od prakse da se prvo usvoji Strategija u kojoj se definišu dugoročni prioriteti, a potom donosi Zakon kao konkretna mjera,  obesmišljava činjenica da se predlog Strategije oslanja na prevaziđenu terminologiju i odredbe nevažećeg Zakona iz 2005. godine. Ovim postupkom Ministarstvo rada i socijalnog staranja, kao predlagač, unosi nepotrebnu konfuziju i dovodi u pitanje istinsku najmeru da sistem socijalne i dječje zaštite reformiše i unaprijedi kvalitet života građana Crne Gore, posebno najranjivijih grupa, navodi se u saopštenju Instituta.

Iz Instituta smatraju da uloga Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu, kao relevantnog subjekta u koordinaciji razvoja mreže socijalnih usluga, predlog Startegije ne afirmiše u dovoljnoj mjeri.

- Štaviše, iako je akcenat reforme sistema na razvoju vaninstitucionalnih oblika zaštite, odnosno različitih socijalnih usluga, predlog Strategije uopšte ne priznaje socijalne usluge kao posebno pravo u sistemu socijalne i dječje zaštite, već samo pravo na materijalna davanja, stoji u saopštenju.

Iz Instituta smatraju da predložene mjere za ostvarivanje posebnih ciljeva donošenja strategije nisu adekvatno obrazložene niti su obrazloženi  očekivani efekti njihove primjene.

- Na više mjesta se u obrazloženju predloženih mjera predlagač Strategije poziva na određene ekspertske analize koje nisu javno dostupne niti je javnost, sa posebnim naglaskom na pružaoce socijalnih usluga u privatnom sektoru,  upoznata da su one vršene, navodi se u saopštenju IA.

Kako tvrde iz ove organizacije rokovi za realizaciju predloženih mjera iz akcionog plana su u potpunom neskladu sa rokovima za izradu podzakonskih akata predviđenim novim Zakonu o socijalnoj i dječijoj zaštiti.

- Predlog Strategije razvoja sistema socijalne i dječje zaštite je potrebno povući i izraditi novi, koji će biti usklađen sa ciljevima reforme i zasnovan na novim zakonskim rješenjima i rokovima. Kako je već učinjen izuzetak od prakse da se prvo usvoji Strategija a potom Zakon dodatno pomjeranje roka za donošenje Strategije razvoja socijalne i dječje zaštite ne može škoditi ukoliko predlagač ima istinsku namjeru da sistem socijalne i dječje zaštite reformiše i unaprijedi kvalitet života građana Crne Gore, posebno najranjivijih grupa, zaključak je saopštenja Instituta.

Portal Analitika