Prema posljednjim podacima, cijene nafte u svijetu od početka godine pale su na 90 američkih dolara po barelu, što je najniži nivo u posljednjih nekoliko godina. Zalihe goriva stvorene u SAD-u, ali i očekivani pad tražnje nakon obeshrabrujućih podataka o kineskoj industriji oborili su cijenu nafte u svijetu.
Ipak, u zemljama Balkana sniženje cijena goriva nije zabilježeno kao što su građani regiona očekivali. U Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini gorivo je dodatno poskupjelo, što predstavlja veliko opterećenje za ionako “mršav džep” većine domaćih potrošaća u tim zemljama.
Tako je od prije nekoliko dana na većini benzinskih pumpi u Federaciji BiH poskupjelo goriva za 0,05 KM po litru. Tako, prema najnovijim podacima, cijena bezolovnog 95 oktana u BiH iznosi 1,20 eura, bezolovnog 98 oktana 1,22 eura i dizela 1,20 eura.
Također, u Hrvatskoj je došlo do poskupljenja, te prema novim cijenama, litar bezolovnog 95 oktana iznosi 1,35 eura, bezolovnog 98 oktana 1,40 eura i dizela 1,25 eura.
Ekonomski analitičar Vanjskotrgovinske komore BiH Duljko Hasić je, za agenciju Anadolija, kazao da bi cijene nafte i na Balkanu trebale opadati zbog trenda pojeftinjenja goriva u svijetu.
“Cijena nafte trebala bi padati i u regionu, jer posljednjih sedmica opada cijena nafta u svijetu, posebno u SAD-u i Kini. Prošli mjesec je zabilježen kao mjesec sa najvišim nivoom stvorenih zaliha u svijetu i stoga nikako se ne bi smjelo desiti da gorivo poskupljuje”, smatra Hasić.
Podsjetio je da obično gorivo u BiH poskupljuje kada dođe do poskupljenja nafte i u svijetu.
“Međutim, vrlo rijetko se dešava da nafta u BiH pojeftini kada dođe do pada cijena goriva u svijetu. Tržište je prepušteno samome sebi, tako da cijene nafte u BiH i regionu nisu realne, ako se ima u vidu loša ekonomska situacija građana, nizak životni standard, GDP i kupovna moć većine stanovnika”, kazao je Hasić.
Prosječne cijene goriva u Srbiji niže su u odnosu na cijene koje su važile na kraju 2012. godine. Tako cijene nafte u Srbiji iznose: Euro Premijum BMB 95 1,32 eura i Dizela 1,32. Zanimljiv je podatak da se cijena goriva u Srbiji svakih 15 dana usklađuje sa cijenama na svjetskom tržištu.
Cijene nafte i naftnih derivata u Crnoj Gori nisu se značajno mijenjale, pa tako cijena bezolovnog 98 i 95 trenutno iznosi 1,35 odnosno 1,32 eura.
Kao u Srbiji, cijene goriva u Crnoj Gori se svakih 15 dana usklađuju sa kretanjima na svjetskom tržištu nafte.
Također, cijene goriva u Sloveniji dostigle su rekordni nivo, pa tako litar bezolovnog 95 u toj zemlji iznosi 1,48 eura, bezolovnog 98 1,52 eura i litar dizela 1,35 eura.
Hasić napominje da je država odgovorna za “divljanje cijena nafte”, naglasivši da moraju postojati određeni parametri prilikom formiranja cijene goriva.
“Najbitnije je da cijene nafte u BiH formiraju prema stvarnim promjenama cijena nafte u svijetu, kao i zalihama naftnih derivata. Također je vrlo značajno da se ima u vidu kupovna moć stanovnika kod formiranja cijene nafte u BiH i zemljama regiona”, tvrdi Hasić.
Ako posmatramo ostatak Evrope, najskuplje gorivo je i dalje u Norveškoj koja je također zabilježila pad cijena u odnosu na prošlu godinu. Za litar bezolovnog 95 u toj zemlji potrebno je izdvojiti 1,97 eura, litar bezolovnog 98 iznosi 2,07 eura, a cijena dizela je 1,80 eura po litru.
S druge strane, najniže cijene su i dalje u naftom bogatoj Rusiji gdje je litar bezolovnog 95 0,79 eura, dok je litar dizela 0,81 eura po litru.