Abiznis

Evropa se odriče MMF-a?!

2005-MMF
D
ogovaranje finansijske pomoći za Kipar bilo je tako haotičan proces da najviši evropski zvaničnici smatraju da je vrijeme da se razmisli o promjenama, prenosi portal Nezavisne.com.

Evropa se odriče MMF-a?!
Portal AnalitikaIzvor

Zvaničnici navode da Međunarodni monetarni fond (MMF), koji je doprinosio paketima pomoći, kako stručnom podrškom, tako i novčano, možda više nije neophodan kao ključni partner, prenosi agencija AP.

Takođe, eurozona bi mogla brže da donosi odluke i reaguje kada ne bi postojalo pravilo o jednoglasnom odlučivanju 17 zemalja članica, navode zvaničnici. Brojni analitičari i lideri zemalja van Evrope su sličnu zabrinutost izražavali i ranije, međutim sada i dvojica visokih zvaničnika EU smatraju da nešto treba učiniti.

Oli Ren, evropski komesar za ekonomiju i finansije, i Jerg Asmusen, član Upravnog odbora Evropske centralne banke (ECB), naveli su da popuštanje finansijske krize pruža priliku da se popravi ono što je "slomljeno".

- Ako MMF može da donosi odluke većinom od 85 odsto, a ne jednoglasno, zašto i eurozona to ne čini? To bi proces odlučivanja učinilo mnogo efikasnijim, ocijenio je Ren.

Asmusen se zapitao da li je učešće MMF-a u takozvanoj trojci, koju još čine ECB i Evropska komisija, i dalje neophodno.

- Vrijeme je da Evropa rješava svoje probleme bez pomoći spolja, kaže on.

Kristof Vajl, analitičar njemačke „Commerzbanke“, smatra da evropski lideri konačno postaju svjesni situacije na finansijskim tržištima.

-Trenutna struktura odlučivanja nije funkcionalna, formirana je brzopleto zbog krize i treba da bude izmijenjena, poručio je Vajl.

Eurozona je prošla kroz veliki test tokom trogodišnje krize i morala je da obezbijedi pomoć za pet članica - Grčku, Portugal, Irsku, Španiju i Kipar. Proces nadzora programa pomoći za date zemlje od strane "trojke" na snazi je od 2010. i prvog paketa pomoći za Grčku. Neke zemlje eurozone insistiraju da MMF učestvuje u programima zbog stručnosti u rješavanjima kriza širom svijeta, iako mnogi u samom MMF-u vjeruju da je Evropa dovoljno ekonomski snažna da sama rješava svoje probleme.

Asmusen predlaže da, umjesto MMF-a, eurozona upotrijebi Evropski stabilizacioni mehanizam, međutim, taj fond trenutno nije u okviru sistema evropskih institucija, pa bi sadašnja "trojka" mogla da bude rasformirana tek kada ESM u potpunosti preraste u instituciju EU, stoji na portalu Nezavisne.com.

Portal Analitika