Predstavnici koalicije 15 nevladinih organizacija za praćenje toka pregovaračkog procesa, u okviru pregovaračkog poglavlja 23 - Pravosuđe i temeljna prava, predstavila je danas Izvještaj o stanju u oblasti reforme pravosuđa i ljudskih prava od 10. oktobra prošle, do 10. aprila ove godine, prenosi MINA.
Šef programa za pravosuđe i pravnu pomoć iz Akcije za ljudska prava, Ana Šoć, kazala je da Komisija smatra da je trenutno stanje u oblasti reforme pravosuđa nezadovoljavajuće, imajući u vidu da formalne obaveze većinom nijesu ispunjene ili jesu, ali na neodgovarajući način.
Ona je podsjetila da ustavna reforma nije okončana, kao i da predloženim izmjenama nijesu obezbijeđene neophodne garancije protiv političkog uticaja na izbor nosilaca pravosudnih funkcija, ni uslovi za njihovu punu nezavisnost.
»U odnosu na postupanje tužilaca, uočeno je da se istrage često vode neefikasno i nedjelotvorno, dok se istragom ili optužbom ne obuhvataju sva umješana lica u događaj, da neki očigledni i javnosti poznati slučajevi mučenja i drugog zlostavljanaja nisu procesuirani uprkos preporukama i međunarodnih tijela za zaštitu ljudskih prava«, kazala je Šoć.
Direktor odjeljenja za istraživanje javnih politika u Centru za ljudska prava Ana Selić ocijenila je da su formalne obaveze ispunjene ali da veliki problemi suštinski nijesu riješeni.
Izvršni direktor Centra za ženska prava, Maja Raičević smatra da je stanje u oblasti ljudskih prava djelimično prihvatljivo, odnosno da su ispunjene formalne obaveze koje se odnose na usaglašavanej zakonodavstva sa evropskim standardima i uspostavljanje mehanizama za njihovu primjenu.
»Uprkos tome, izostaju suštinske promjene u pogledu primjene zakona«, navela je Raičević.
Prema njenim riječima, dikriminacija određenih zajednica, posebno osoba sa invaliditetom, žrtava nasilja i LGBT osoba i nedovoljno djelotvorna pravna zaštita, osnovni su problemi u poštovanu ljudskih prava u Crnoj Gori.
Raičević je ukazala da besplatna pravna pomoć još nije dostupna svima.
»Nasilje nad ženama i nasilje u porodici i dalje su veliki društveni problem, usljed blage kaznene politike i neadekvatnog odgovora institucija u pružanju zaštite žrtvama«, rekla je Raičević.
Kako je navela, prisutni su problemi u primjeni Zakona o zapošljavanju i profesionalnoj rehabilitaciji osoba sa invaliditetom u praksi.
Izvršni direktor Centra za razvoj nevladinih organizacija Ana Novaković kazala je da je cilj Izvještaja da pruži objektivne i nezavisne informacije i zapažanja o nivou preduzetih ili sprovedenih reformi u oblastima pravosuđa, suzbijanja korupcije, zaštite ljudskih prava i razvoja civilnog društva.
»Predloženim izmjenama Ustava nijesu obzbijeđene neophodne garancije protiv političkog uticaja na izbor nosilaca pravosudnih funckija, ni uslovi za njihovu punu nezavisnost, zbog čega su izmjene Ustava a kasnije i zakona u ovoj oblasti hitne i neophodne«, poručila je Novaković.
Kada je u pitanju borba protiv korupcije, smatra ona, prisutna je "nagomilanost" institucija, bez jasnih nadležnosti, sa nedovoljnim stepenom nezavisnoti i nedostatkom međusobne koordinacije.
Kako je kazala, oblast ljudskih prava karakteriše rast broja prijavljenih slučajeva diskriminacije i nepostojanje pravosnažnih presuda u slučajevima diskriminacije.