- NATO je politička i vojna organizacija. Članstvo u najmoćnijoj postojećoj vojnoj organizaciji je od posebnog značaja za državu kao što je Crna Gora, zbog realne ograničenosti naših odbrambenih sposobnosti. Princip kolektivne odbrane, koji je sadržan u članu 5. Vašingtonskog sporazuma, je najbolji garant naše sigurnosti, rekao je Kaluđerović.
Prema njegovim riječima, treba istaći i princip tzv. “pametne odbrane” koji je uspostavljen novim strateškim dokumentima Saveza, a koji omogućava zajedničko korišćenje efektiva, što je posebno važno za države, kao što je naša, koje imaju limitirane kapacitete.
- Sve ovo ima i svoj finansijski aspekat, jer je individualno razvijanje sistema odbrane mnogo skuplje od korištenja kolektivnih odbrambenih resursa. NATO je dodatno, organizacija koja sve odluke donosi kosensusom. To upravo potvrđuje značaj punog poštovanja principa suvereniteta, što je za Crnu Goru, kao uostalom i sve države članice Alijanse, u vojno-odbrambenom i političkom smislu izuzetno značajno.
Često protivnici članstva u NATO postavljaju pitanje od koga treba da se branimo. Pitao bi ih da li su zaista mogli pretpostaviti početkom devedesetih godina prošloga vijeka da će se država u kojoj smo živjeli raspasti u vihoru rata. Odbijam da prihvatim da zaista neko vjeruje da, imajući u vidu svoju geopolitičku poziciju i dešavanja u regionu, Crna Gora može dozvoliti sebi luksuz neutralnosti jedne Švajcarske ili Austrije, čak i ako zanemarimo istorijski kontekst njihove neutralnosti.
Neutralnost, o kojoj danas pojedinci pričaju, nema svoj utemeljeni stav ni u jednom aspektu modernog bezbjednosnog konteksta. To u našem slučaju posebno, očigledno ima namjeru zamagljivanja suštine i u podkontekstu može da vodi sasvim drugim koncepcijama, zaključio je Kaluđerović.