- Akcija će se održati u i ispred prostorija Savjetovališta za sportiste i rekreativce u ulici 19.decembra br.30 (pored stadiona FK Budućnost), 10. maja 2013.god. sa početkom u 12 časova, navodi se u saopštenju Savjetovališta za sportiste i rekreativce, dostavljenom Portalu Analitika.
Cilj ove akcije je skretanje pažnje na značaj redovne fizičke aktivnosti u očuvanju i unapređenju sveukupnog zdravlja, kao i promocija raznih oblika fizičke aktivnosti i mobilizacija mladih, kao i ukazivanje na značaj preventivnih medicinskih pregleda.
- Pozivamo i sve odrasle da mijenjaju svoje navike i okrenu se putu zdravlja, a to je redovno kretanje. Izaberite i VI kretanje i pridružite se ovoj akciji! I ne zaboravite da „Fizička aktivnost može zamijeniti mnoge ljekove, ali ni jedan lijek ne može zamijeniti fizičku aktivnost“ kazao je Tiso, stoji u saopštenju.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je na dan 10. maja 2002. godine pokrenula globalnu inicijativu za obelježavanje međunarodnog dana fizičke aktivnosti sa ciljem podizanja svijesti cjelokupne svjetske javnosti o značaju i važnosti redovne fizičke aktivnosti u očuvanju i unapređenju dobrog zdravlja i blagostanja.
Cilj je da se na taj dan ohrabre i podstaknu članovi mnogih zajednica na zajedničku fizičku aktivnost, na organizovanje i osmišljavanje brojnih akcija koje će promovisati “kretanje” kao važan put do dobrog zdravlja.
- Prema nekim istraživanjima u Crnoj Gori više od polovine odraslog stanovništva slobodno vrijeme provodi uz TV, a tek četvrtina vježba 3 puta nedeljno, navodi se u saopštenju.
Brojna istraživanja su pokazala pozitivne efekte redovnih fizičkih aktivnosti na zdravlje: prevencija oboljenja srca, šećerne bolesti, kolorektalnog karcinoma (rak debelog crijeva), depresije i gojaznosti. Dobro su poznati i pozitivni efekti fizičke aktivnosti na regulaciju krvnog pritiska – umjerena fizička aktivnost dovodi do smanjenja povišenog krvnog pritiska. Pozitivan efekat postoji i kod regulacije nivoa masnoća u krvi – fizička aktivnost dovodi do pada masnoća u krvi i povećanja „dobrog holesterola – HDL”.
Tiso je još u XVII vijeku rekao: ”Vježbanje može da zamijeni ili pomogne dejstvo mnogih ljekova, ali ni jedan lijek ne može da zamijeni dejstvo kretanja.”