Društvo

Uskoro prvi ptići flamingosa na Ulcinjskoj solani

0805flamingosi
U
posljednjih nekoliko godina među mnogim vrstama koje borave na području Ulcinjske solane posebnu pažnju izazivaju flamingosi čiji se broj povećava iz godine u godinu. Centar za zaštitu i proučavanje ptica je prošle nedelje, tokom redovnog monitoringa ptica na području Ulcinjske solane uočio jednu fascinantnu pojavu-brojno jato flamingosa od preko 960 jedinki, od kojih je najmanje desetak parova gradilo kupe za gniježđenje.

Uskoro prvi ptići flamingosa na Ulcinjskoj solani
Portal AnalitikaIzvor
Centar je prošle godine, uz finansijsku podršku njemačke organizacije Euronatur, realizovao akciju pravljenja vještačkih kupa za njihovo gniježđenje, ali je nedostatak mira i sigurnosti na ovom području doveo do toga da se od 450 flamingosa zabilježenih u novembru 2011. godine,mogao vidjeti neznatan broj jedinki ove vrste, koji su koristili solanu kao prostor za odmor i hranjenje tokom preleta.

Redovne aktivnosti tima i volontera Centra na monitoringu krivolovnih aktivnosti, potpomognute od strane Euronatura,  kao i period od 10 godina rada Centra na stvaranju uslova za omogućavanja uspješnog gniježđenja ove vrste na području Ulcinjske solane, imale  su za rezultat suzbijanje krivolova na najmanju moguću mjeru i omogućile su siguran i miran boravak flamingosa na području solane što je rezultiralo povećanjem broja jedinki ove vrste u posljednjim mjesecima kao i nedavne „pripremne aktivnosti“ za početak, nadamo se, uspješnog gniježđenja koji će doprinijeti da se područje Ulcinjske solane upiše u svjetski
atlas lokaliteta za gniježđenje flamingosa na Mediteranu, navodi se u saopštenju CZIP-a dostavljenom Portalu Analitika.

0805_flamingosi2jpg

Centar je očitavanjem prstena ustanovio da najveći broj flamingosa koji posjećuje ovo područje dolazi iz Italije i Turske. Najbliže
gnijezdilište ove vrste se nalazi blizu Barija, na solani Margerita di Savoja gdje godišnje gnijezdi oko 200 parova flamingosa.
Flamingosi se gnijezde u velikim kolonijama. Gnijezda se nalaze u plitkoj vodi, i u obliku su zarubljene kupe od blata koje ptice sakupljaju i brižljivo oblikuju kljunom. Obično snesu samo jedno, ponekad dva jaja, na kojima oba roditelja leže. Mladunci su pokriveni sivim paperjem i potpuno su bespomoćni kad se izlegu, ali već nakon dva-tri dana mogu da se okupe velika mladunačka jata koja formiraju zajedno sa pticama koje se te godine ne gnijezde. Mladenci mogu da lete nakon šezdesetak dana, a i kljun im se do tada dovoljno razvijen da su u stanju da sami pronalaze hranu. Prepoznatljivu, ružičastu boju perja dobijaju tek sa godinu dana starosti, ali tek nakon nekoliko godina postaju zreli za razmnožavanje.

Flamingosi se nalaze na Aneksu I Ptičje Direktive i predstavljaju vrstu od posebnog značaja za zaštitu u Evropskoj Uniji. Početak njihovog gniježđenja u Crnoj Gori je veoma značajan, kako za zaštitu ove vrste, tako i sa aspekta ekoturizma-razvoja posmatranja ptica. Budućnost i opstanak flamingosa na Ulcinjskoj solani zavisi upravo od nas, tako da Centar za zaštitu i proučavanje ptica apelujuje na širu javnost i eventualne posjetioce Ulcinjske solane da svojim prisustvom ne uznemiravaju flamingose u veoma kritičnom periodu dok su  na gnijezdima, kao i da im se ne približavaju na razdaljini manjoj od 500 metara.

Portal Analitika