Najskuplju cijenu kilovatsata plaćaju građani Slovenije-10,8 centi, a potom stanovnici Hrvatske 9,5 centi. Slovenija zahvaljujući velikom sistemu hidroelektrana na Dravi ali i nuklearnoj elektrani „Krško“ ne uvozi električnu energiju, dok Hrvatska ima mali deficit.
Domaćinstva u Crnoj Gori plaćaju od ove godine cijenu klovatsata po 7,68 centi za kilovatsat, a povećanje te cijene je posljedica veće cijene uvozne električne energije i veće potrošnje uglja u TE Pljevlja.
Jeftiniju cijenu električne energije plaćaju stanovnici Bosne i Hercegovine i Makedonije- 6,7 centi, odnosno 6,3 centi po kilovatsatu. Za razliku od BiH koja je izvoznik struje, Makedonija ima deficit električne energije,
Ubjedljivo najjeftinije kilovate plaćaju građani Srbije- svega 5,81 centi, a niska cijena se tumači da sjeverni susjed vodi socijalnu politiku preko cijene električne energije.
Prema podacima sa početka ove godine, visina prosječne zarade u bivšim jugoslovenskim republikama saglasna je sa cijenama struje.
Najdeblje koverte primaju građani Slovenije- 980 eura, stanovnici Hrvatske 736 eura, dok je prosječna zarada u Crnoj Gori 484 eura. Najnižu zaradu primaju stanovnici Makedonije 337 eura, dok je neto plata u Srbiji i BiH 411, odnosno 410 eura prema podacima iz decembra prošle godine.
Prema energetskom bilansu, Crna Gora uvozi više od 30 odsto nedostajuće količine električne energije, a novo poskupljenje je prvo od 2009. godine kada su važile rekordne cijene električne energije kada je kilovatsat za domaćinstva koštao 8,46 centi.
Foto: Portal Analitika