Društvo

Zaključili povodom nedostatka dovoljnog broja hranitelja i usvojitelja

ZOCG: Omogućavanje istopolnim parovima da usvajaju djecu doprinijelo bi rješavanju problema

Omogućavanje istopolnim parovima da usvajaju djecu i budu hranitelji doprinijelo bi rješavanju problema nedostatka dovoljnog broja usvojitelja i hranitelja, jedan je od zaključaka ekspertske analize pravnog okvira za djecu i mlade bez roditeljskog staranja, rađene za potrebe Zajednice opština Crne Gore.

ZOCG: Omogućavanje istopolnim parovima da usvajaju djecu doprinijelo bi rješavanju problema Foto: PA
Portal AnalitikaIzvor

Oni ističu da je Crna Gora suočena sa izazovima u sistemu dječje zaštite kao što su ograničeni broj hraniteljskih porodica, naročito nesrodničkih, produženi boravak djece u institucijama i neadekvatni mehanizmi za trajna rješenja, pa u tom kontekstu proširenje baze potencijalnih usvojitelja i hranitelja uključivanjem istopolnih partnera predstavlja, kako pokazuje ekspertska analiza zasnovana na uporednoj praksi zemalja Evropske unije – efikasno, pravno utemeljeno i društveno opravdano rješenje.

“Uporedna praksa u 24 evropske zemlje, uključujući Hrvatsku i Sloveniju, prema analizi koju smo dobili, pokazuje pozitivne efekte uvođenja istopolnih parova u brigu o djeci i sveukupno unapređenje kvaliteta zaštite dječjih prava. Naučna istraživanja potvrđuju da djeca koju odgajaju istopolni parovi pokazuju jednak nivo psiho-socijalne dobrobiti, u odnosu na djecu u heteroseksualnim porodicama. Posebno treba istaći da su istopolni parovi prema relevantnim podacima češće zastupljeni u procesima usvajanja i hraniteljstva nego heteroseksualni parovi, te da posjeduju visok stepen finansijske i emocionalne stabilnosti. Ključna poruka ovih nalaza je da su ljubav i briga ono što stvara dobru porodicu, a ne pol ili seksualna orijentacija roditelja", naglasila je generalna sekretarka Zajednice opština Mišela Manojlović.

Argument kritičara ovakvog rješenja obično je taj da bi djeca u ovim slučajevima mogla da trpe vršnjačku stigmu zbog roditelja, navode oni.

Manojlović ističe kako je odgovornost države da edukuje i štiti svako dijete od vršnjačkog i drugog nasilja, a ne da uskrati pravo na roditeljstvo čitavoj grupi ljudi i pravo na porodicu i brigu djeci zbog potencijalne netrpeljivosti drugih.

“Osim toga, prihvatanjem ovakvog zakonskog rješenja izvršilo bi se usklađivanje sa već postojećom praksom, jer se određeni broj LGBTIQ osoba već sada nalaze u ulogama roditelja u Crnoj Gori, samo na različite načine. Te porodice postoje faktički, ali nisu pravno prepoznate", dodaju iz ZOCG.

Portal Analitika