Stanovnike Napulja i okoline u 12.08 uznemirio je potres magnitude 4,4 prema Rihterovoj skali.
Epicentar potresa bio je u zalivu Pocuoli, koji je smješten u vulkanskom području Campi Flegrei. Prema prvim informacijama, dogodio se na dubini od 2,7 kilometara. Italijanska novinska agencija (ANSA) izvještava da se potres osjetio širom Napulja te izazvao šok među stanovnicima, naročito u flegrijskim opštinama.
Mnogi građani izašli su na ulice, a Sky News Italia objavio je i da je evakuisana jedna od zgrada napuljskog Univerziteta na Pjacale Tekio. Zasad nema izvještaja o šteti ili povrijeđenima.
Nakon potresa magnitude 4,4 dogodio se još jedan s magnitudom 3,5 a prije toga je bilo nekoliko slabijih podrhtavanja. Italijanski institut za geofiziku i vulkanologiju (INGV) objavio je da je u toku "veliki seizmički roj".
Corriere della Sera piše da je ovo drugi najjači potres koji je u novije vrijeme zabilježen na području najvećeg i najopasnijeg evropskog supervulkana Campi Flegrei. Najsnažniji je bio onaj 13. marta, s magnitudom 4,6 po Rihteru. Ovo je prvi put da se potres dogodio tokom dana, dok su škole i kancelarije otvorene.
"Panika je na ulicama, automobili ne prestaju trubiti, a roditelji žure u škole po svoju djecu", piše Corriere.
Iz predostrožnosti su evakuisane i škole u području Campi Flegrei. Za manje od minut djeca su već bila izvan zgrada. Prekinut je željeznički saobraćaj na prugama Cumana i Circumflegrea kako bi se omogućile potrebne provjere infrastrukture.
Corriere piše da su i u nekoliko privatnih fabrika na području Eremo dei Camaldoli na zapadu grada zaposleni izašli izvan zgrada. Evakuisane su i osnovne škole u Maranu, opštini sjeverno od Napulja.
Điđi Manconi, gradonačelnik Pocuolija, zapadnog predgrađa Napulja smještenog u Campi Flegrei, naredio je svim policijskim jedinicama da izađu na ulice.
“Stanovništvo je neizbježno prestrašeno, ali pozivam sve da ostanu mirni. Ovo su trenuci velike strepnje. Sastajemo se s opštinskim operativnim centrom, a za prijave se valja obratiti lokalnoj policiji i civilnoj zaštiti”, rekao je Manconi.
Prefekt Napulja Mikele di Bari sazvao je hitan sastanak Centra za koordinaciju pomoći kako bi se procijenila situacija.
Frančeska Bjanko, direktorica INGV-ovog odjeljenja za vulkane, rekla je da su se svi potresi dogodili na dubini od 2,7 kilometara na koju "sve više utiču te veće energije".
“Uzdizanje tla u posljednjih nekoliko sedmica procjenjuje se na oko 1,5 centimetara i do sada nije uočeno povećanje brzine uzdizanja. U sljedećih nekoliko sati moći ćemo bolje procijeniti situaciju”, rekla je Bjanko.
Supervulkan Campi Flegrei (Flegrejska ili Vatrena polja) sastoji se od 24 manja kratera, vulkanskih građevina i otvora unutar depresije koja se zove kaldera (španjolski "kotao"). Njegove su erupcije u prošlosti nekoliko puta bile katastrofalne, a prema jednoj od naučnih teorija, jedna je od tih eksplozija prije 40.000 godina doprinijela izumiranju neandertalaca. Prema indeksu vulkanske eksplozivnosti imala je kategoriju 7. Poređenja radi, erupcija Vezuva iz 79. godine bila je na nivou 5.
Iako je nemoguće sa sigurnošću predvidjeti kada bi Campi Flegrei mogao eruptirati, kada se to jednom dogodi, uticaj na okolinu bi mogao biti razoran. Posljednja erupcija 1538. dovela je do formiranja planine, a gigantska eksplozija prije 40.000 godina prekrila je veći dio istočne Evrope pepelom - a tragovi su pronađeni sve do današnje Rusije.