Svijet

Zemlja u Evropi u kojoj se žene plaše da zatrudne

Prije tačno godinu dana u Poljskoj je stupio na snagu kontroverzni zakon o zabrani aborusa. Poljakinje, prema tom zakonu, pravo na abortus imaju samo u slučajevima silovanja ili incesta ili kada trudnoća ugrožava život majke.

Zemlja u Evropi u kojoj se žene plaše da zatrudne Foto: Foto: EPA-EFE/LESZEK SZYMANSKI/LUKASZ GAGULSKI
nova.rsIzvor

Od tada do danas, u Poljskoj je zabilježeno nekoliko slučajava smrti mladih žena kojima su ljekari mogli da spasu život, ali pozivajući se na ovaj zakon nijesu reagovali.

Takođe, nevladine organizacije upozoravaju na povećan broj ilegalnih abortusa u Poljskoj, ali i sve češći odlazak preko granice u susjedne zemlje na ovu proceduru.

U jednoj rečenici - Poljska je danas, zahvaljujući ovom zakonu i konzervativnoj vladi koja ga čvrsto podržava, zemlja u Evropi u kojoj je možda najopasnije zatrudnjeti.

U prilog toj tezi govore i dva slučaja koja su podigla veliku buru i Poljskoj, ali i u cijeloj Evropi - smrt tridesetogodišnje žene po imenu Izabela u septembru 2021. godine i smrt Agnješke T. 25. u januaru ove godine. Obje bi možda bile žive, da ljekari u strahu od kazni koje zakon propisuje, nijesu odbili da reaguju.

Slučaj koji je pokrenuo proteste

Izabela (30) otišla je u bolnicu u septembru nakon što joj je pukao vodenjak u 22 nedjelji trudnoće. Analize koje su ljekari uradili pokazale su brojne defekte na fetusu.

„Beba ima 485 grama. Za sada, zahvaljujući zakonu o abortusu, moram da ležim. I ne mogu ništa. Čekaće dok ne umre ili nešto počne, a ako ne, mogu da dobijem sepsu“, rekla je Izabela u SMS poruci svojoj majci.

Ljekari nijesu željeli da izvrše abortus ni kada je utvrđeno da njenom fetusu nedostajala amnionska tečnost, te su čekali da fetus umre sam.

Protest u Poljskoj Foto: Lukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl via REUTERS

Kada je snimak pokazao da je fetus mrtav, ljekari u bolnici u Pščini, na jugu Poljske su odlučili da urade carski rez. Ipak Izabelino srce je stalo na putu do operacione sale, a ona je preminula uprkos naporima da je reanimiraju.

Prema tvrdnjama advokatice njene porodice, umrla je zbog septičkog šoka.

Nakon što je njena tragična priča dospjela u javnost, širom Poljske izbili su masovni protesti, ali ništa se nije promijenilo.

Bolničko osoblje je pozvalo sveštenika

Nekoliko mjeseci kasnije, Agnješka T. umrla je pod sličnim okolnostima.

Ona je 21. decembra 2021. godine u prvom tromjesečju blizanačke trudnoće primljena u bolnicu Blažene Device Marije u Čenstohovi.

Prvi fetus je umro u materici 23. decembra, ali su ljekari odbili da ga uklone, a Agnješkina porodica tvrdi da se „njeno stanje brzo pogoršalo“.

Takođe, Agnješkina porodica tvrdi da je kontakt sa bolnicom bio veoma loš i da su čelnici odbili da podijele rezultate njenih medicinskih testova, pozivajući se na smjernice o povjerljivosti. Kažu da su doktori „insinuirali“ da bi Agnješkino stanje koje se brzo pogoršavalo moglo biti uzrokovano BSE-om, opšte poznatom kao „bolest kravljeg ludila“ i sugerisali da je jela sirovo meso.

Bolnica je čekala da otkucaji srca drugog blizanca takođe prestanu nedjelju dana kasnije, a zatim još dva dana prije nego što je prekinula trudnoću 31. decembra.

Poslije prekida trudnoće, bolničko osoblje je pozvalo sveštenika da obavi sahranu za blizance, rekla je Agnješkina porodica.

Agnješka je umrla 25. januara nakon nekoliko nedjelja provedenih u bolnici. Njena porodica sumnja da je umrla od posljedica septičkog šoka, ali bolnica nije navela tačan uzrok smrti u izvještaju.

Portal Analitika