Politika

“Ukidanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti dovodi se u pitanje sekularnost Crne Gore”

Zeković: Zakon nije diskriminatoran, zahvalite se SPC na svetosavskoj pobuni na drugačiji način

Dvije vodeće opozicione koalicije, na parlamentarnim izborima, su uspjele da kapitalizuju političku zloupotrebu Srpske pravoslavne crkve (SPC). Kroz uporno i unedogled ponavljajuće poruke o postojanju progona i diskriminacije SPC u Crnoj Gori, uspjela je manipulacija vjernika pravoslavne vjeroispovijesti kojima je nametnuto da su ugrožene svetinje i pravoslavlje, poručio je Aleksandar Saša Zeković, državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava.

Zeković: Zakon nije diskriminatoran, zahvalite se SPC na svetosavskoj pobuni na drugačiji način Foto: Foto: kontrolapolicije.me
Portal AnalitikaIzvor

To je zapravo i suštinska poruka završenih izbora. Zbog toga se, više nego u Crnoj Gori, slavilo u Srbiji i Republici Srpskoj. Ovo nije “pobjeda naroda” niti odgovor na ekonomsku i socijalnu politiku ili organizovani kriminal. Namjera, kaže Zeković,je više ili manje transparentna, je da se sačuva duhovni i kulturni koncept koji se u odnosu na druge, i različitost bilo koje vrste, nije pokazao inkluzivnim. 

“Da se ne lažemo, rezultat izbora, za sada, nije “sloboda” već pobjeda pravoslavlja srpskog stila i iskustva. Ova crnogorska Vlada je kažnjena što se odlučila da tokom svog mandata demokratski i civilizovano uredi, još ranije pokrenuto, pitanje o slobodi religije. Ova Vlada je, to ne treba kriti, primarno kažnjena zbog odlučnog opredjeljenja da usvajanjem Zakona o slobodi vjeroispovijesti potvrdi i dovrši sekularnost i suverenost Crne Gore”, poručuje Zeković. 

Ne treba zaboraviti da smo decenijama - mislim na civilno društvo, nezavisne medije i političku alternativu - kontinuirano kritikovali vlast zbog držanja otvorenim takozvanog crkvenog pitanja. 

“Od ranijih Vlada smo tražili da se spriječi kršenje prava, politički i vjerski motivisano nasilje. Tražili smo od Vlade da se aktivnije postavi u pogledu njene primarne odgovornosti da se u crnogorskom društvu uspostavi tolerantnija i atmosfera međusobnog prihvatanja, dosljedno primjenjuje pravo (i u odnosu na SPC), pokrene dijalog između crkvenih (pravoslavnih) vlasti a život građana, bez obzira na njihove razlike, učini sigurnim i naprednim. 

Otvoreno smo govorili i o primjerima diskriminacijie vjernika i sveštenika Crnogorske pravoslavne crkve, primjer slučaj porodice Balšić iz Bijelog Polja, ali i drugih vjeroispovijesti, naročito iz takozvanih malih vjerskih zajednica prema kojima je netrpeljivost i dalje brutalna”, ističe Zeković. 

Zakon o slobodi vjeroispovijesti, bez obzira kakva mu bude dalja sudbina, predstavlja nužni kvalitativni iskorak iz teokratije, totalitarističkog i populističkog nasljeđa i kao takav je naišao na agresivni otpor onih koje su za prikrivanje i relativizovanje najozbiljnijih državnih, nacionalnih i najličnijih identitetskih pitanja kao i za očuvanje statusa quo, kako bi se Crna Gora lišila stvarnog pomirenja i napretka. Zakon je, tvrdi Zeković, usvojen da bi se spriječila diskriminacija svake vrste i da nijedna vjerska zajednica ne bude privilegovana. 

“Uvjeren sam da bilo koja građanska politička struktura koja drži do demokratskih standarda i kulturne baštine Crne Gore, ovo pitanje ne bi riješila drugačije od ovog kako je to uradila Skupština Crne Gore kroz podršku poslanika Demokratske partija socijalista, predstavnika svih manjinskih naroda i partija socijaldemokratske orjentacije. 

Zakon o slobodi vjeroispovijesti nije diskriminatoran. Nastavak te priče je produžena manipulacija. Njegovim ukidanjem dovela bi se u pitanje sekularnost Crne Gore i njeno suvereno pravo da drži do svoje kulturne baštine. Na svetosavskoj pobuni se zahvalite i odužite SPC na neki drugi način”, zaključuje Zeković. 

Portal Analitika