Politika

Aktivista za ljudska prava poručio

Zeković: Vlada što prije da zaustavi proces desekularizacije društva

Vlada Crne Gore treba što prije da zaustavit proces desekularizacije i društvo pozove i podstakne na sveukupni dijalog. To je u izjavi za CdM ocijenio aktivista za ljudska prava i član Savjeta Građanske inicijative 21. maj Aleksandar Saša Zeković.

Zeković: Vlada što prije da zaustavi proces desekularizacije društva Foto: Foto: kontrolapolicije.me
CdMIzvor

On je nakon skoro tri mjeseca u brojnih urgencija dobio odgovor pemijeraZdravka Krivokapićakoga je pitao da li Vlada planira da sa opozicijom pokrene dijalog o nacionalnom pomirenju.

“Ukidanje Zakona o slobodi vjeroispovijesti nije, kako se mislilo i najavljivalo, riješilo stvarnost društvenih i političkih podjela. Intenzivnije nego ranije u javnom diskursu je tema o nacionalnom pomirenju u Crnoj Gori. Kao zagovornik tog i procesa suočavanja s prošlošću pitam premijera: Da li Vlada planira da sa opozicijom pokrene dijalog o nacionalnom pomirenju?, pitao je Zeković premijera povodom prvih 100. dana Vlade Crne Gore.

Krivokapić je nakon brojnih urgencija konačno odgovorio. Iz Kabineta Premijera Zekoviću su saopštili:

“U ime predsjednika Vlade Crne Gore, koristimo priliku da Vas obavijestimo da je premijer Krivokapić spreman da razgovara sa svim relevantnim društvenim akterima, kako bi se doprinijelo očuvanju stabilnosti u Državi. U duhu kulture uvažavanja, poštovanja i tolerancije, Vlada Crne Gore je spremna na kontruktivan dijalog i sa predstavnicima svih političkih partija. Premijer Krivokapić je tokom izlaganja svog ekspozea u Skupštini Crne Gore istakao da ohrabruje dijalog kao način donošenja dobrih odluka i svako konstruktivno rješenje će naići na otvorena vrata”, saopštili su iz Kabineta premijera.

Zeković na to kaže da je spremnost predsjednika Vlade za otvaranje dijaloga sa svim političkim partijama i ostalim društvenim akterima je važna i značajna poruka.

“Ukoliko se tome pristupi konstruktivno, konačno prevazilaženje podjela donosi dobrobit čitavom društvu. Posebno je važno da svi društveni akteri, naročito naučna i akademska zajednica, vjerske zajednice i politički i ekonomski subjekti doprinose istraživanju značaja i značenja pomirenja”, kazao je Zeković.

Prema njegovim riječima, dimenzija i perspektiva etničkih odnosa i nacionalizma konačno treba biti uzeta u obzir jer nakon posljednjih parlamentarnih izbora društvene, političke i vjerske podjele u Crnoj Gori su još više označene i osnažene.

“Društvo se ubrazano fragmentirana, što prati i nedostatak povjerenja između građana i državnih institucija. Sve je veći egzistencijalni strah kod različitih društvenih grupa. Osjećaj beznačajnosti podstiče polarizaciju. Vlada treba što prije da zaustavit proces desekularizacije i društvo pozove i podstakne na sveukupni dijalog”, ističe Zeković.

Jedan od neophodnih koraka, dodaje on, koji predstavlja i pretpostavku daljeg povjerenja, jeste drugačiji odnos vlasti, što podrazumijeva korektniji i pravedniji pristup, prema Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi.

“U tom pravcu je potrebno što prije uspostaviti jasnu afimativnu akciju prema Crnogorskoj pravoslavnoj crkvi i određeni broj godina, iz državnog budžeta, otklanjati posljedice njene višedecenijske diskriminacije i progona”, zaključio je Zeković.

Portal Analitika