Politika

Organizacioni koordinator i član Savjeta GI "21. maj" uputio poziv SDP-u, SD-u, DPS-u i LP

Zeković: Podrška manjinskoj vladi ne može biti bezuslovna

„Ukoliko bezuslovno podrže novu vladu izdaće sve one koji od 30. avgusta 2020. svakodnevno pružaju intelektualni i građanski otpor desekularizaciji i poništavanju Crne Gore”, poručuje Zeković za Portal Analitika

Zeković: Podrška manjinskoj vladi ne može biti bezuslovna Foto: Foto: kontrolapolicije.me
R. M.
R. M.Autorka
Portal AnalitikaIzvor

Organizacioni koordinator i član Savjeta Građanske inicijative “21. maj” Aleksandar Saša Zeković među prvima je za Portal Analitika komentarisao današnju ponudu potpredsjednika Vlade dr Dritana Abazovića za uspostavljanje nove manjinske Vlade.

Izazovna ponuda za procrnogorske partije

“Koalicija Crno na bijelo i Građanski pokret URA ponudili su danas ozbiljan plan za prevazilaženje političke krize koji podrazumijeva, što je naročito važno,nacionalni preporod i pomirenje. Ova ponuda pruža jedinstvenu priliku da se institucionalno, demokratski, politički i na miran način zaustavi dalja kleronacionalistička dominacija nad Crnom Gorom”, ocijenio je Zeković.

Kako je napomenuo, aktuelna politička ponuda posebno je izazovna za partije koje se prepoznaju i doživljavaju kao procrnogorske, suverenističke i građansko-demokratske. 

„Zato koristim priliku da prije detaljnijih analiza i reakcija primarno pozovem Socijaldemokratsku partiju (SDP), Socijaldemokrate (SD), Demokratsku partiju socijalista (DPS) i Liberalnu partiju (LP) da koncept manjinske vlade koja je suštinski i vlada “preporoda i pomirenja” ne podrže bezuslovno”, poručio je Zeković.

Naš sagovornik smatra da SDP, SD, DPS i LP, bez obzira da li će biti u novoj vladi ili je samo mogu (smiju) podržati, imaju priliku da daju istorijski doprinos prevazilaženju podjela i otklanjanju višedecenijske diskriminacije i povreda ljudskih prava.

“Ukoliko bezuslovno podrže uspostavljanje nove vlade, okrenuće leđa i odustati od principa na kojima počiva izvorna suverenistička i građanska ideja u Crnoj Gori. Ukoliko bezuslovno podrže novu vladu izdaće sve one koji od 30. avgusta 2020, svakodnevno, pružaju intelektualni i građanski otpor desekularizaciji i poništavanju Crne Gore”, ocjenjuje Zeković za Portal Analitika.

Pet uslova

Zato, prema njegovim riječima, SDP, SD, DPS i LP ne mogu, ne treba i ne smiju da podrže manjinsku vladu bez, kako ističe, pet minimalnih uslova. Riječ je o vrijednostima na kojima su ove partije naročito insistirale posljednjih mjeseci, a posebno tokom posljednjih izbora na Cetinju:

1. Da nova Vlada objektivno istraži sve okolnosti i javno objavi sve činjenice oko postupanja aktuelnog premijera, Vlade, Agencije za nacionalnu bezbjednost i Uprave policije na Cetinju 5. septembra 2021;

2. Da nova Vlada unaprijedi kapacitete i rad Odjeljenja za unutrašnju konrolu policije Ministarsva unutrašnjih poslova, konačno ga oslobodi političkih uticaja i poništi mišljenja unutrašnje kontrole policije u kojima nema jasnog stava o porijeklu povreda građana koji su na miran i demokratski način iskazali protivljenje politici asimilacije na Cetinju 5. septembra 2021;

3. Da nova Vlada pristupi obeštećenju svih građana sa evidentiranim povredama, a koji su podnijeli pritužbe zbog kršenja ljudskih prava i zlostavljanja od strane policijskih službenika na Cetinju 5. septembra 2021;

4. Da nova Vlada osigura ravnopravan tretman svih vjerskih zajednica i zaustavi dalje pobjedničko i slavljeničko favorizovanje Srpske pravoslavne crkve (SPC) kako u odnosu na državu tako i u odnosu na Crnogorsku pravoslavnu crkvu (CPC), koja ne zaslužuje poniženja ili drugorazredni tretman.

To podrazumijeva i uslov da nova Vlada, SPC i CPC tretira kao tradicionalne crkvene vjerske zajednice sa nespornim autoritetom kod pravoslavnih Srba i Crnogoraca u Crnoj Gori. Kako je usvojen i primjenjuje se novi Zakon o slobodi vjeroispovijesti, kojim su ostvareni i zaštićeni interesi SPC, tako treba pristupiti, određeni broj godina, i mjerama afirmativne akcije prema CPC kako bi se bar djelimično otklonile posljedice višedecenijske diskriminacije i progona CPC.

5. Da nova Vlada povuče raniji zaključak o prenosu vlasništva nad Cetinjskim manastirom i ponište sve dalje radnje u Upravi za katastar i državnu imovinu koje je isti proizveo. Ponovno upisivanje Prijestonice Cetinje kao vlasnika je polazna pretpostavka povjerenja, poručuje Zeković.


Portal Analitika