Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Zeković odao počast žrtvama genocida u Srebrenici: Sjećanje na zločin i pokajanje grade trajni mir

Zeković odao počast žrtvama genocida u Srebrenici: Sjećanje na zločin i pokajanje grade trajni mir

“U skladu sa rezolucijama Skupštine Crne Gore i Ujedinjenih nacija, važna je mobilizacija memorijalizacije u našem društvu”, poručio je

Zeković odao počast žrtvama genocida u Srebrenici: Sjećanje na zločin i pokajanje grade trajni mir Foto: Privatna arhiva
Portal AnalitikaIzvor

Član Građanske inicijative “21. maj” i aktivista sjećanja Aleksandar Saša Zeković, danas je na Spomeniku posvećenom svim civilnim žrtvama ratova na prostoru bivše Jugoslavije od 1991. do 2001, na Pobrežju, u Podgorici, odao je počast žrtvama genocida u Srebrenici.

Takođe, u Crkvi Svetog Đorđa zapalio je svijeću za pokoj duša svih žrtava genocida. 

Pratite obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici (VIDEO)
6
Pratite obilježavanje 30. godišnjice genocida u Srebrenici…
11.07.2025 10:51

“Dan sjećanja na Srebrenicu ustanovljen je u spomen na genocid 1995. godine. Prostori bivše Jugoslavije zbog traumatičnih posljedica različitih ideologija i velikonacionalizama prinuđeni su na opsjednutost sjećanjima. Inicijativa da se u Crnoj Gori uspostavi Dan sjećanja na genocid u Srebrenici upućena je još u junu 2005. tadašnjem premijeruMilu Đukanoviću”, podsjetio je on u saopštenju za javnost.

Kako dodaje, današnje vlasti i pored napretka u procesu suočavanja s prošlošću još uvijek nijesu uspostavile nacionalni dan sjećanja.

“Važno je što je zvanična delegacija Vlade Crne Gore, mješovoitog etničkog sastava, prisutna u Memorijalnom centru u Srebrenici. To je snažna poruka za postgenocidne politike i protiv negiranja genocida. Ipak, decenijama ukazujemo da fokus pažnje zvaničnika ne treba biti na komemorativnim aktivnostima van Crne Gore”, ističe Zeković.

Naglašava da je, u skladu sa rezolucijama Skupštine Crne Gore i Ujedinjenih nacija, važna mobilizacija memorijalizacije u našem društvu.

“Posebno mladima treba pomoći u razumijevanju genocida i uloge nacionalističkih politika i motiva koji su nažalost i danas prisutni, noseći i smrtonosne prijetnje. Sjećanje na žrtve je prilika da se ukaže na značaj i neophodnost pokajanja. Osuđeni general Vojske Republike Srpske Radislav Krstić javno se pokajao. U priznanju svoje odgovornosti za genocid, general Krstić posebno se obratio mladima sa područja bivše SFRJ pozivajući ih da okruženje u kojem žive učine boljim”, zaključio je Zeković.

Portal Analitika